Nechci žít v pytláckém revíru!

Facebook Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš | FOTO: Facebook Jiřího Ovčáčka

Jiří Gruša v jednom rozhovoru s Karlem Hvížďalou říká :…“ Máme ale problém s evropskými hodnotami, protože stát není lovecká družina a my jsme si zvykli žít život v lovecké družině. Obrana národních zájmů, o které se dnes mluví, je vlastně obranou daného revíru. A my nechceme žít ve větším, protože se tam nesmí pytlačit jako u nás. „

Jiří Gruša měl pravdu. Tato slova pronesl v roce 2004. A o devět let později vstoupil s velkou pompou do české politiky šéf lovecké družiny. Družinu pojmenoval eufemisticky firmou. Přestože přišel ze Slovenska, a nepřinesl žádné obohacení českého kulturního prostoru, ihned se pustil do obrany českých národních zájmů. Kdo chtěl, velmi brzy pochopil, že to není obrana nás, občanů. Je to obrana jeho pytláckého revíru. Díky dotacím, které štědře rozdávala Evropská unie, zatím tento Král pytláků v Evropě setrvává. Co se stane pak, až evropský tok peněz do jeho revíru vyschne, to raději nechci domýšlet. Civilizovanější Evropané jej zatím, na můj vkus mírně, upozorňují na to, že vstoupil do prostoru, kde se pytlačit nesmí.

Co mi na celé situaci přijde nejhorší, je to, že Král pytláků dokázal přesvědčit zhruba třetinu dospělé české populace, že obrana jeho revíru je i v jejím zájmu. A tak, když Evropská unie našeho krále cudně upozorňuje, že pytlačit se nesmí, někteří spoluobčané ji za to nenávidí. Přitom si neuvědomují, že je v jejich bytostném zájmu žít v zemi, kde pytlačení není povoleno. Dokonce se zdá, že u nás žije skupina lidí, která si z krále lapků učinila jakéhosi českého mesiáše. Jedná se o nebezpečný narativ. Něco jako český sen o hochovi narozeném v rodině nomenklaturních kádrů, který, podobně jako Kim Jong Un, studoval ve Švýcarsku. Po revoluci se z komunisty přerodil v drsného kapitalistu. Ještě později se stal jurodivým apoštolem bojujícím proti korupci. A ještě později se přerodil v hrdinného Krále pytláků, který přesvědčuje celý svět, že pytláctví je výsostný český životní styl, na který si nenecháme od cizáků sáhnout.

V tomto boji mu bohužel zdatně sekunduje i český prezident, obklopen druhou pytláckou družinou na Hradě. Jeho také do čela státu vynesl nepochopitelný sentiment části voličů. Voličů, kterým je sympatická Zemanova zahořklost, ublíženost a mstivost. Psychologicky se možná jedná o obranu starého světa. Světa, který si nedokáže přiznat, že Češi mnohokrát ve svých dějinách chtěli a mohli žít jinak, ale nedokázali to.  A tak si udělali ze svých mindráků ctnost a vášnivě nenávidí lidi, kteří se dokázali postavit rovně.

Co myslíte? Není na čase tento sentiment konečně porazit? Mladí lidé jsou zvyklí cestovat, studovat a pracovat v zahraničí. Proč tisíce lidí za totality prchali z Československa? Domnívám se, že v osmdesátých letech to nebyla pouze otázka blahobytu, ale i otázka příležitostí a rovných šancí. Demokracie je pro mne totiž především o rovných příležitostech. Zkrátka, že se všem měří stejně. A to bohužel v České republice současnosti stále nefunguje. Stále se kádruje. A víc než schopnosti rozhoduje příslušnost ke správné lovecké družině.

Domnívám se, že máme na víc. Je třeba si začít vyprávět jiný příběh. Příběh nadaných skromných lidí, kteří obývají zajímavý prostor, kde se vždy mísily kultury, jazyky a civilizace. Příběh lidí, kteří zažili jako ostatní Evropané vzestupy i pády. Příběh o zemi, která byla významná hlavně tehdy, když se tu dobře žilo menšinám, a to nejen etnickým, ale i názorovým. Ne nadarmo zpívali Plastici v  devadesátých letech:“ My žijeme v Praze, to je tam, kde se jednou zjeví Duch sám.“

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner