O třech hloupých slepičkách a 1,5 miliardě

To si jedno páteční odpoledne před kamery stouply předsedkyně asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje za ANO Jana Vildumetzová, ministryně financí za ANO Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, aby oznámily, že sociální služby jsou zachráněny a nedostanou 2 miliardy, ale rovnou 2,5 miliardy.

0,5 mld. má jít z ministerstva financí, 0,5 mld. má jít z ministerstva práce a sociálních věcí a jako deus ex machina pro chybějících 1,5 mld. mají posloužit „evropské fondy“. Kdo o sociálních službách něco ví, pochopil, že nejsou žádné 2,5 mld., ale jenom jedna. „Evropské fondy“ se totiž na sociální služby dají použít velmi omezeně, rozhodně ne na jejich běžný provoz. Zatímco soudružky před kamerami laškovně popřáli hezký víkend, v poskytovatelích sociálních služeb by se krve nedořezal.

Posun spočívá pouze v tom, že zdroje nedojdou v září, ale až v listopadu. Provoz domovů důchodců i služeb pomáhající seniorům v domácnostech čekají znovu krušné Vánoce. Vláda očividně doufá, že kraje nějakým zázrakem peníze doplní. No, možná ano, asi nemá smysl opravovat cestu k domovu důchodců, pokud tam už žádný nebude. Máte-li pocit, že je to tak každý rok, nemýlíte se.

Definičním znakem současné vlády je naprostá nekompetence, namísto makajících odborníků máme partu neschopných lidí řízených všehoschopným stbákem s hvězdným týmem marketérů. Je super, že vláda pořádá tiskovky o tom, jak zajistili vyšší platy zdravotníkům, sestřičkám, pečovatelům. Překvapivě však pro samé záblesky objektivů zapomínají své sliby hradit.

Náklady na sociální služby rostou a porostou. Dožíváme se čím dál vyššího věku, roste počet důchodců, a tedy i lidí, kteří nějakou formu sociálních služeb potřebují. S tím veřejné rozpočty ve svých výhledech tak nějak nepočítají, ale tomu se snad v zemi, kde utratíme 6 mld. ročně na slevy na jízdném a nejsme schopni sehnat 2 mld. na opravdu potřebné výdaje, vlastně ani nedivíme.

Potřebujeme systematickou změnu v plánování rozpočtů, každoroční nejistota není příjemné pro pracovníky v sociálních službách, klienty ani jejich rodiny. Kraje musí potřebný objem peněz dostávat systematicky, nikoliv jako milodar. Rozpočtové výhledy musí pracovat s demografickými predikcemi a očekávaným vývojem mezd, na tom není nic složitého. I když pro vládu, která do rozpočtů neumí zapracovat ani vlastní sliby, možná ANO. Je čas na změnu.

P.S. Ironický název článku je možná urážlivý. Slepičkám se tímto omlouvám.

—————————————————————————————-

Diskutovat lze na https://www.facebook.com/martinprochazka007/ po přidání článku na tento profil. Vulgarity a trolling nebudou tolerovány.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner