Fakt to chceme? Proč? Ptá se poslanec Václav Klaus mladší svých čtenářů ve svém komentáři zveřejněném na serveru Novinky.cz. Pochybuje totiž o smysluplnosti boje proti mezinárodnímu terorismu a podivuje se nad tím (stejně jako T. Okamura), proč máme české vojáky tak daleko od svých hranic. Takové pochybnosti ovšem nejsou vhodné. Aspoň ne u poslance Občanské demokratické strany.

Odpověď na otázku, jestli to fakt chceme, je jednoduchá. Na rozdíl od lží, které poslanec Klaus mladší v souvislosti s tímto tématem použil, je snadno dohledatelná míra podpory veřejnosti v zahraniční mise AČR skrze průzkumy veřejného mínění. V roce 2014 podporovalo dle výzkumu Ministerstva obrany ve spolupráci s Univerzitou obrany a agenturou Focus zahraniční mise 82% dotázaných. Míra podpory se dle tohoto průzkumu zvyšovala od roku 2011, kdy začalo měření podpory. Odpověď je tedy více než jasná. Česká veřejnost zahraniční mise v Afghánistánu podporuje. A podporuje také instituci Armády ČR jako takovou, která se dlouhodobě těší nejvyšší podpoře veřejnosti ze všech veřejných institucí.

K doplňující otázce pana poslance je dohledatelná odpověď skrze stejný průzkum. Česká veřejnost podporuje svou armádu v ochraně Afghánských obyvatel před terorismem. Jako důvod podpory zahraničních misí také vidí zajištění bezpečnosti v České republice. To je zásadní fakt, který nechce pochopit Tomio Okamura a ani Václav Klaus mladší. Přítomností koaličních vojáků v Afghánistánu se snaží aliance NATO zabránit radikálnímu hnutí Tálibán získávat strategická místa a lokality v zemi, která je zmítána teroristickými útoky a značnou nestabilitou. Působením tisíce kilometrů daleko od svých domovů tak naši vojáci brání nejen Českou republiku, ale celou Evropu a zbylý svět, před globálním terorismem, resp. před jeho expanzí.

Pokud by nastal scénář, ve kterém by v Afghánistánu síly NATO nepůsobily, znamenalo by to otevření cesty tálibánským teroristům do Evropy. Takový předpoklad zmiňuje nejen Generální štáb Armády ČR, ale také samotná aliance NATO. A v rozhovoru pro týdeník Respekt se ve stejném duchu o zahraničních misích vyjádřil také generál Petr Pavel, který se vrátil ze své mise ve strukturách aliance NATO, kde působil jako předseda Vojenského výboru aliance NATO.

Situace v Afghánistánu je nepřehledná a nestabilní. Státní složky čelí teroristickým útokům Tálibánu, a proto je důležité, že jim v tomto boji pomáhají stateční vojáci ze zemí NATO, včetně těch českých. Smrt českých vojáků otevřela debatu o průběhu zahraniční mise v Afghánistánu, což rozhodně není špatné. Je důležité se bavit o strategii, kterou aliance NATO v zemi prosazuje. Je ovšem krátkozraké tvrdit, že mise v Afghánistánu jsou zbytečné. Takové úvahy jsou nezodpovědné a je podivné, že je prosazuje poslanec Občanské demokratické strany, která patří mezi hlasité podporovatele zahraničních misí.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor Svobodného fóra