Odpovědi pro zmateného Václava Klause mladšího

ČT

Václav Klaus mladší | FOTO: ČT

Fakt to chceme? Proč? Ptá se poslanec Václav Klaus mladší svých čtenářů ve svém komentáři zveřejněném na serveru Novinky.cz. Pochybuje totiž o smysluplnosti boje proti mezinárodnímu terorismu a podivuje se nad tím (stejně jako T. Okamura), proč máme české vojáky tak daleko od svých hranic. Takové pochybnosti ovšem nejsou vhodné. Aspoň ne u poslance Občanské demokratické strany.

Odpověď na otázku, jestli to fakt chceme, je jednoduchá. Na rozdíl od lží, které poslanec Klaus mladší v souvislosti s tímto tématem použil, je snadno dohledatelná míra podpory veřejnosti v zahraniční mise AČR skrze průzkumy veřejného mínění. V roce 2014 podporovalo dle výzkumu Ministerstva obrany ve spolupráci s Univerzitou obrany a agenturou Focus zahraniční mise 82% dotázaných. Míra podpory se dle tohoto průzkumu zvyšovala od roku 2011, kdy začalo měření podpory. Odpověď je tedy více než jasná. Česká veřejnost zahraniční mise v Afghánistánu podporuje. A podporuje také instituci Armády ČR jako takovou, která se dlouhodobě těší nejvyšší podpoře veřejnosti ze všech veřejných institucí.

K doplňující otázce pana poslance je dohledatelná odpověď skrze stejný průzkum. Česká veřejnost podporuje svou armádu v ochraně Afghánských obyvatel před terorismem. Jako důvod podpory zahraničních misí také vidí zajištění bezpečnosti v České republice. To je zásadní fakt, který nechce pochopit Tomio Okamura a ani Václav Klaus mladší. Přítomností koaličních vojáků v Afghánistánu se snaží aliance NATO zabránit radikálnímu hnutí Tálibán získávat strategická místa a lokality v zemi, která je zmítána teroristickými útoky a značnou nestabilitou. Působením tisíce kilometrů daleko od svých domovů tak naši vojáci brání nejen Českou republiku, ale celou Evropu a zbylý svět, před globálním terorismem, resp. před jeho expanzí.

Pokud by nastal scénář, ve kterém by v Afghánistánu síly NATO nepůsobily, znamenalo by to otevření cesty tálibánským teroristům do Evropy. Takový předpoklad zmiňuje nejen Generální štáb Armády ČR, ale také samotná aliance NATO. A v rozhovoru pro týdeník Respekt se ve stejném duchu o zahraničních misích vyjádřil také generál Petr Pavel, který se vrátil ze své mise ve strukturách aliance NATO, kde působil jako předseda Vojenského výboru aliance NATO.

Situace v Afghánistánu je nepřehledná a nestabilní. Státní složky čelí teroristickým útokům Tálibánu, a proto je důležité, že jim v tomto boji pomáhají stateční vojáci ze zemí NATO, včetně těch českých. Smrt českých vojáků otevřela debatu o průběhu zahraniční mise v Afghánistánu, což rozhodně není špatné. Je důležité se bavit o strategii, kterou aliance NATO v zemi prosazuje. Je ovšem krátkozraké tvrdit, že mise v Afghánistánu jsou zbytečné. Takové úvahy jsou nezodpovědné a je podivné, že je prosazuje poslanec Občanské demokratické strany, která patří mezi hlasité podporovatele zahraničních misí.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner