Kdo by to byl ještě před několika dny řekl, že Agrofert rozšíří působnost svého podnikání i směrem k cestovnímu ruchu a bude se zaměřovat na destinace, které Češi vnímají jako exotiku. Proslýchá se, že východní Ukrajina a krymské pláže jdou dnes na dračku.

Ale teď vážně. Situace, do které Andrej Babiš Českou republiku dovedl, je nejhorší politickou krizí moderního demokratického státu. Nejde totiž jen o krizi politickou, ale i společenskou, jelikož černobílé vnímání problému na obou stranách způsobilo, že tyto strany nejsou schopny komplexního vnímání celé situace.

Andrej Babiš označuje všechny, kteří vůči jemu nebo jeho hnutí vysloví oponentní názor za zkorumpované, prolhané nebo pakáž (popřípadě kombinace všech tří zmíněných). Babišovi odpůrci na druhou stranu tahají na Václavák šibenici, jako by snad tím chtěli předsedovi vlády něco sdělit. Oba extrémy jsou ve demokratické společnosti nepřípustné. Pouze kultivovaný dialog vede ke zdravému tříbení názorů a odhalení objektivní pravdy – používání zkratkovitých hesel oběma tábory skutečnost zamlžují a činí nepřehlednou.

To však nemění nic na tom, že Andrej Babiš musí rezignovat na pozici předsedy vlády. Ostatně tak, jak zaznělo v Senátu, Andrej Babiš se ministerským předsedou nikdy stát neměl. Jeho působení na premiérské pozici je znásilněním základních etických hodnot vládnutí. Celé to však neznamená, že by neměly být respektovány výsledky voleb. ANO má skutečně vládnout, to je vůle lidu, ovšem neznamená to, že premiérem má (měl se stát) Andrej Babiš. Mocensko-politická aliance s hradním ensamblem mu tuto pozici zajistila.

To jsou však dnes obecně známá fakta. Lidé ale často zapomínají, že Andrej Babiš ≠ Hnutí ANO. V Poslanecké sněmovně sedí dalších 77 poslanců hnutí ANO, ti jsou neméně důležití. O kolika z nich něco víte? A kolik jich znáte jménem? Nalijme si čistého vína. Jak jsme se dozvěděli, poslanecký klub při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Babiše podrží a já pro to mám jediné vysvětlení: buď jsou srabi, nebo se jim páteř proměnila v želé. A jelikož jsem člověk přející, doufám, že správně je za a).

Řešení politické krize skutečně není jednoduché. V případě, že se koaliční partner ANO, tj. ČSSD, rozhodne z vlády odejít, populistickosocialistická vláda se změní v jednobarevnou vládu Hnutí s podporou komunistů a fašistů. A ač nechci zažívat další politický roller-coaster, jediným řešením jsou z mého pohledu předčasné volby. Však kdo má úmysly skutečně čisté, nemusí se bát, že by testem voličů neobstál. Je potřeba přestat čerpat, a začít skutečně pracovat (rozuměj makat).

Autor je členem ODS

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Jan Pešek