Otevřený dopis poslancům PČR

Eric Drooker

Vážení poslanci Parlamentu České republiky,

dovoluji si Vás požádat o naléhavé řešení situace na české mediální scéně.
Nadcházející projednávání rezoluce v Evropském parlamentu, (19. 6. t.r.) se bude týkat, mimo jiné, vlastnictví a ovládání českých médií Andrejem Babišem, a to konkrétně až 30% trhu! To je ostudné a řadí nás to v této oblasti k nejhorším zemím v Evropě. Pakliže je až třetina médií vlastněná trestně stíhaným, čelným představitelem státu, bývalým agentem STB s flagrantním střetem zájmů – (jak je tohle vůbec možné?!) a tato skoupená média či weby se stále ,, tváří“ jako ,,normální“ a nezávislá, je nezbytné, aby tento přívlastek opustila (stejně jako by se v blízké budoucnosti mělo dít v ČT, po převzetí majority provládními členy v její radě – tedy z veřejnoprání na provládní).
Pravdivé a nezavádějící označení je naprosto zásadní a nutné – tedy informace, kým jsou média vlastněna, kdo platí novináře a komu tak slouží.
Je to úplně stejné, jenže mnohem důležitější (nejedná se totiž o nic menšího, než je masivní ovlivňování budoucího směřování naší země), jako je pravdivé označování ostatních produktů – tedy zda je např. v salámu maso nebo sojová drť, zda je svetr z vlny nebo polyesteru či zda je v joguru smetana nebo škrob. Pouze na základě pravdivých informací si tak může totiž zákazník – občan vybírat, a také utvářet názor! Toto právo mu NESMÍ NIKDO BRÁT!!! Nikdo ho nesmí šidit, nikdo ho nesmí klamat!
Provozuje-li tedy dotyčný předseda vlády svůj portál se svým jménem a píše-li mu doň jeho píárista Prchal, je to v pořádku – víme o tom, a je to úpně stejné vodítko podle kterého si např. vyberu k večeři českým hospodářem vypěstované brambory a budu mít klidnou noc nebo si dám salámy z Kosteleckých uzenin a budu zvracet. Volba je tedy na každém z nás, ale abychom si mohli vybrat MUSÍME MÍT PRAVDIVÉ INFORMACE! Informace – údaje, tedy jasné označení, kdo si media koupil, kdo platí novináře, a tudíž pro koho novináři a reportéři pracují. Tyto informace jsou zcela zásadní.
V prodejnách či na webech, kde se tyto tiskoviny a zprávy vyskytují MUSÍ být umístěna jasně viditelná informace, komu daná média (či weby) patří, a kdo je financuje. A tak např. u regálu s novinami a časopisy které patří Babišovi, bude cedulka, která tuto informaci ponese, (stejně tak informace u proruských webů, Parlamentních listů, atd. ). Tedy tyto noviny vlastní a platí premiér A. Babiš, resp. jeho koncern Agrofert. Ano! Tak jednoduché to je. A přitom tak zásadní a důležité! Toto ,,řešení“ považuji za pouze provizorní a jakousi první pomoc. V době co nejkratší by se samozřejmě mělo prosadit uvedení těchto informací vždy jasně a výrazně viditelné přímo u toho kterého titulu či webu, např.: ,,MF -DNES“- noviny vlastní Andrej Babiš. ,,Metro“ – noviny vlastní Andrej Babiš…, či rovnou a všude ,,Noviny Andreje Babiše“ – tím by se totiž zároveň také částečně očistilo bývalé dobré jméno MF či Lidových novin, které bylo Babišem tak nehorázně zneužito a v povědomí mnoha lidí tyto tituly stále zcela mylně evokují poctivou žurnalistiku. Jsou totiž lidé, kteří si je za tímto účelem zcela bezelstně kupují a články v nich psané dokonce považují za pravdivé a nezavádějící.
Nerozumím tomu, proč nejsou tyto informace již dávno uváděny, a proč jsou tudíž někteří občané drženi tak dlouho a tak hluboce v klamu a nevědomosti?! Ne každý totiž a ne všude má potřebu si ověřovat, kdo to které médium financuje – a to je patrně také důvod, proč této díry v pravidlech bylo hanebně zneužito a využito k soustavnému klamání a podvádění mnoha lidí. Je to nejen nemravné, ale v demokratickém státě i zcela nepřípustné.
Doufám a věřím, že všichni demoktaticky smýšlející poslanci tento záměr pochopí a podpoří, zasadí se o jeho brzké prosazení, a tím i o základní právo všech našich občanů na pravdivé informace.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner