Otevřte hranice, bitte, please, molim, ….

Otevřte hranice, bitte, please, molim, ….

Není dne, kdybych na to nemyslel. Cítím se okraden naší vládou. Co mě tedy tak trápí? Nemožnost vycestovat za hranice, třeba jen kousek do německého pohraničí. Samozřejmě stejně, jako velká většina lidí se těším (snad nemusím říkat) těšil na dovolenou u moře, v Alpách, prostě kousek za hranice všedních dnů.

Teď jsme chlácholeni, zůstanete doma, Česko má tolik co nabídnout. Ano jsem učitel zeměpisu, vím o krásných koutech naší krajiny. Vím také, že ta najhezčí místa jsou v létě přecpaná, parkoviště, cesty. (např. Šumava, Český ráj, v davu cyklistů jsem v Jižních Čechách ztratil ženu se synem) Jak to bude asi vypadat toto léto. Teď se to řešilo, že to lidem zakázali do těchto míst chodit, pak se to bude doporučovat, každopádně se obávám masy turistů a ten pocit odpočinku se asi moc nedostaví.

Místo toho jsem (máme) mít dovolenou v Chorvatské malé vesničce, kde se sotva potkám  s hostitelkou. V moři nám stačilo se vždy vykoupat a pak rychle od lidí. To nemluvím o pobytu v malém městečku v Alpách, kde se procházíme po loukách na čerstvém vzuchu  či malé vesniččce v Německu pod Berlínem, kam jezdíme na kolo a brusle. Pokud tam potkámě 10 lidí za tři hodiny, co sportujeme, říkáme se, že je nával.  A toto všechno my někdo chce vzít, tím že šmahem zavře hranice.

Ano, chápu v době největší krize, že se zamezilo rychlejšímu nárustu nakažení, ale to jsem zažehnali, ale mluvit nyní o měsících zavřených hranic pro všechny považuji  za nehorázné, za výrazné omezení svobody. Pracujeme z domova, nosíme roušku  a snažíme se doržovat nařízení, i když s nimi vnitřně třebA nesouhlasím. Ale zakázat lidem cestovat, to mě nenechává klidným. Já jsem to vnímal jako největší výhodu po nástupu nového režimu. Ani v této nové době rozhodně nemohu říkat, co si myslím.  Resp. můžu, ale s nejistým výsledkem, zda nebudu vyhozen z práce, či si mě radní nezařadí na seznam nepohodlných a přestanou my odpovídat a politici, ti většinou stejně neodpovídají prostému lidu. (zkoušel jsem např. psát panu Hamáčkovi,  kterého znám osobně.

To je takový problém zakázat vycestovat do oblastí vysoce postižených, úmyslně říkám oblasti. Německo, Francie, Španělsko jsou např. obrovské státy,kam bychom se vešli několikrát a i u nás, jsou oblasti, kde se více nakažených a méně. Ale po Česku si můžu cestovat. Třeba do Prahy a pak po celé republice. Nerozumím tomu. Vždyť se mluví o chytré karanténě, sdílím polohu, tak to může přeci fungovat napříč rhanicemi.

Ano zaplatím si vyšetření, že jsem zdráv, před cestou a po cestě. Kdybych se nakazil, budu dodržovat karanténu, ale nechci se vzdát bez boje svobody cestování, chci vidět místa a lidi , na které se těším celý rok. A lidský život může skončit rychle, třeba už příští rok ani vycestovat nebudu moci. Také mi jednoho dne ruplo v koleně a už prostě nemůžu běhat.

Jsem učitel a dnes jsem se dočetl, že by se školy měly nechat zavřené, protože existuje nějaká petice. V tom případě bych hrozně rád inicioval petici za otevření hranic. Jsem učitel, měl bych se bát nakažení od dětí, můj syn pracuje v hotelnictví, měl by se bát nakažení od hostů, ale otevření hranic mi )nám)  za toto riziko stojí. Prosím ať tento můj hlas pomůže

Ondřej Pardubský

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner