Peltova řeč, Janstova armáda & praporčík Hnilička aneb Nahlédnout do intelektuálního světa Velkýho čápa („Já jsem nepřítel národa, ale to mě baví.“)

Eric Drooker

Zastupitelstva v celé ČR si musí uvědomit nepříjemnou pravdu: pokud neodzbrojí Peltovu a Janstovu armádu, tato armáda je brzy převálcuje – pod velením  Milana Hniličky, praporčíka z Národní sportovní agentury.

Velký čáp tvrdil, že nezbytnými prvky pro udržení vlivu je silná osobnost a funkce. A jeho doporučení, když něco z toho chybí? „Když tu pozici přirozenou nemáš, tak si ji musíš koupit. (…) Já jsem nepřítel národa, ale to mě baví.“

Jsem svéráznej, ale jsem válečník. Ne sráč,“ říkal. Kratochvílové tvrdil, že se mu vždy vyplatilo svým lidem pomáhat. Jeho mocenskou pyramidu tvořili vedle předsedy vlády i šéf České unie sportu a vlivný advokát Miroslav Jansta (v případu též obžalovaný) a Sobotkův kamarád a vlivný pražský sociální demokrat Karel Březina.

Přesně zapadáš do naší spekulantský party. Já, ty a MJ (šéf České unie sportu Miroslav Jansta – pozn. red.), nikoho dalšího, kdo nám stačí, nevidím. Namícháme jim takovej koktejl, že budou zamotaný jako včely. To je přece náš život,“ vyprávěl Pelta Kratochvílové.

Šéf policie odhalen v Peltově světě: „Je to kámoš,“ chlubil se fotbalový boss
V době, kdy byl vyšetřován, se fotbalový boss Miroslav Pelta chlubil známostí s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým. „Teď jedeme na fotbal, na tajňáka. On se bojí, tak jedeme jenom ve třech,“ zachytily odposlechy.

Jakékoliv nadstandardní vazby s Peltou popírá i nynější velvyslanec Tuhý. „Historicky jsem navštívil spoustu sportovních utkání, pana Peltu, kterého jsem znal z oficiálních jednání, jsem na žádné utkání nedoprovázel ani mi nebyly poskytovány žádné výhody,“ napsal Seznam Zprávám policejní exprezident.

Neměli na to povolení, tak jsem šel za šéfem GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů), šel jsem i za Tomášem Tuhým,“ říkal Pelta náměstkyni Kratochvílové. To, že hovořil o kontaktech s generální inspekcí, byl podle jeho současných slov výmysl. „Já dělal před tou náměstkyní chytrého, nemohla ověřit, že říkám blbosti,“ vysvětluje dnes Pelta.

Ke stolu s tehdejším ministrem vnitra a policejním prezidentem si však usednout nechtěl. „Já říkám, ty vole, po mně jdou policajti, chtějí mě sebrat zítra a oni mě ještě daj k nim. Ti budou hotoví. To jsou kamarádi. Co kamarádi, sv*ně. Chovanec je sv*ně, Tomáš Tuhý je kámoš, dobrej kluk,“ popisoval Pelta. Dnes vidí situaci jinak. „Nebyli jsme kámoši. On byl spíš politik než policajt a fotbal měl rád, snažil se řešit blázny na těch stadionech,“ řekl Seznam Zprávám muž, který v důsledku své kauzy přišel o vedoucí funkci Fotbalové asociace ČR.

Nad prapodivným světem rozdělování sportovních dotací se ve svém pravidelném pondělním glosáři zamýšlí Luděk Mádl, fotbalový expert Seznam Zpráv (27. 4. 2020):
Lepší definici celého toho „megabordelu“ asi už nikdo nikdy nevymyslí. Přiznám se bez mučení, že mám minimální, či spíš nulové povědomí o tom, jak se v našem státě rozdělují dotace v jiných odvětvích. A nedělám si zvláštní iluze, že by tam šlo o svět křišťálově průzračných studánek. Ale za užitým expresivním výrazem „megabordel“ bych si – nejen po možnosti nahlédnout do textu obžaloby v kauze Pelta a spol. – v souvislosti se sportem s dovolením opravdu stál.

 

Transparentnost! Už mě to slovo se*e, stejně jsou to jen kecy!“
Policejní vyšetřování kauzy Pelta, Kratochvílová a spol. nás zavedlo na začátek roku 2017, kdy se prvně po čase rozděloval větší dotační balík. Místo 3 – 3,5 miliardy na sport tam bylo najednou 6 miliard. Což samozřejmě vzbudilo zájem. Pelta s Janstou ve svých výpovědích operují s tím, že je ministryně Kateřina Valachová pověřila, aby byli jako lídři sportovního prostředí gestory a garanty vybraných dotačních programů. A aby byli náměstkyni Simoně Kratochvílové k ruce.  Zjevně si to ale všichni zainteresovaní vysvětlili tak nějak po svém.

Zatímco ministryně hovoří nyní o tom, že garanti měli spolupracovat jen na přípravě a nastavení programů, přičemž jejich samotné vyhodnocování a přidělování dotací mělo, celkem logicky, probíhat výhradně na půdě ministerstva a v rukách jeho úředníků, v reálném světě se do toho všeho Jansta s Peltou montovali do poslední chvíle. Protože tak prý napravovali špatné výpočty. Jak vidno, ministerstvo vlastně sloužilo jen jakási zástěrka reality, v níž si sportovní prostředí rozdělovalo státní prostředky samo sobě, dle výpočtů pana Bauera a dle mocenských poměrů, které Pelta definoval slovy: „Sport je Jansta, Pelta, Král a zbytek musí poslouchat a taky poslouchá, dělá se z toho věda, když budou nastavený programy a včas peníze, tak jsi vítěz.“

Za to všechno zodpovídaly na ministerstvu dvě ženy. Zaprvé snadno manipulovatelná náměstkyně jménem Simona Kratochvílová. A tou druhou ženou byla pochopitelně ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), za jejímiž zády se tohle všechno odehrávalo. Nabízí se samozřejmě i alternativní výklad, že nikoli za zády, ale za jejího částečného či plného vědomí. Občas se někdo z úředníků vzpíral podepsat se pod něco, nač náměstkyně tlačila. Když si na to Kratochvílová postěžovala v souvislosti s pány Vronským a Hlávkou, přispěchal jí Pelta na pomoc pohotovou radou: „Tak Vronský do důchodu a ten druhej do p*dele.“ 

Speciální peklo se pak odehrávalo kolem investičních dotací. Tady chtěli rekonstruovat stadion, tam zase položit nový trávník, jinde postavit bazén… Jenže při posuzování projektů se podle obžaloby nehledělo ani tolik na předepsaná kritéria dotačních programů a kvalitu žádostí, ale na to, který potentát za příslušnou dotační žádost lobbuje. Pořád jim to nějak nevycházelo, to když chtěli uspokojit všechny mocné, které k něčemu potřebovali, a samozřejmě přitom nezapomínali na projekty, za kterými byly stavební firmy sponzorující Peltův klub FK Jablonec.

S Hniličkou prý už transparentně. Tak určitě…
V čem se poměry ohledně rozdělování dotací v nově vzniklé Národní sportovní agentuře zásadně změní oproti těm, které panovaly na ministerstvu školství, jsem zatím, přiznám se, úplně nepochopil.  V poradním orgánu šéfa agentury Milana Hniličky sedí plus minus ti samí lidé, kteří tvořili sportovní poradní orgán Kateřiny Valachové. Nechybí dokonce ani obžalovaný Miroslav Jansta.  Ano, opakovaně jsme slyšeli, že v nové agentuře bude samozřejmě všechno transparentnější. To by bylo jistě krásné. Nicméně mi k tomu, prosím, závěrem dovolte uvést poslední odposlechový citát z ošatky moudrosti Miroslava Pelty:  „Transparentnost! Už mě to slovo se*e, stejně jsou to jen kecy!“

Pro mnohé fotbalové fanoušky je Pelta symbolem zla a korupce. Když jdete na ligu, z tribun nezřídka burácí: „Pelta ven!“ Je to signál, že se na hřišti děje něco pobuřujícího, že rozhodčí jednomu týmu nadržují.

 

Miroslav Pelta, „Velkej čáp“ z Varnsdorfu
Kdo je Pelta a odkud přišel? Miroslav Pelta pochází ze Studánky, která je součástí Varnsdorfu.

Hovor sportovního ředitele klubu FK Varnsdorf a.s. Vlastimila Gabriela s Peltou stojí za pozornost. Policie z něj dovozuje, že Pelta zajistil Gabrielovi nezákonně dotaci: „Poslední věc, já potřebuju vědět, bude ten mega nebo ne? “ ptá se Gabriel. „Bude, já jsem se na to vy..al, trochu se přiznám,“ slibuje Pelta. V textu obvinění je pak skutečně v tabulce neoprávněně zvýhodněných projektů i 4,9 milionu korun na hřiště v Peltově rodném Varnsdorfu.

Tehdejší úřadující starosta Varnsdorfu k tomu v tisku prohlásil:
Já nevím, jestli pan Pelta něco ovlivnil, normálně jsme podali žádost. S panem Peltou jsme ohledně této dotace nejednali.“

Faktem je, že  tyto věci spadají do kompetence příslušného odboru městského úřadu, čemuž ovšem předchází jejich projednání ve vedení města. Vypadá to tedy tak, že  V. Gabriel bez vědomí vedení města vyjednával o dotaci pro městský stadion? Dá se skutečně uvěřit tomu, že na městě nikdo nic nevěděl? 

Jestliže se Pelta podle svých slov „cítil trochu jako ministr sportu“, dost možná se ředitel FK Varnsdorf Vlastimil Gabriel „cítil trochu jako starosta Varnsdorfu“? V takovém případě si nové vedení Varnsdorfu musí pozorně hlídat aktivity ředitele Fotbalového klubu. Aby se město opět nedočkalo nějakého podobného překvapení na svém vlastním stadionu. Pokud Gabriel tajně lobbuje u „nepřítele národa“ Pelty, dají se do budoucna očekávat další podivné věci.

Domyšleno do důsledku: Pelta, Gabriel a jim podobní bafuňáři po celé ČR mají národ za hlupáky, které mohou krmit svými „vtipnými“ historkami, za něž jim ten ohlupovaný národ zaplatí úhrnem miliardové dotace. Nelze v tom přehlédnout otisk totality. Tehdy bylo straně samozvaných komunistických elitářů na úkor národa také dovoleno vše.

Varnsdorf 21. června 2020
Zdroje:
https://echo24.cz/a/SzKdM/pelta-u-soudu-citil-jsem-se-jako-ministr-sportu-vinu-odmitam
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kabaretier-pelta-vystihl-boj-o-dotace-je-to-jeden-velkej-blazinec-dracice-102494
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-oproti-gangu-velkeho-capa-pelty-byl-kmotr-corleone-zabar-110026
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/peltova-rec-ty-jsi-dracice-ja-jsem-podrztaska-109294#utm_content=ribbonnews&utm_term=peltova%20%C5%99e%C4%8D&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sef-policie-v-peltove-svete-je-to-kamos-tvrdil-fotbalovy-boss-namestkyni-109199

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zalobce-popsal-peltuv-klic-jak-delit-penize-charita-zadna-101545
https://www.idnes.cz/fotbal/reprezentace/predseda-fotbalove-asociace-miroslav-pelta.A170504_110711_fot_reprez_pes
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pelta-fotbal-dotace-penize-jansta-policie-dukaz-kratochvilova.A190624_210852_domaci_lesa
https://decinsky.denik.cz/fotbal-druha-liga/gabriel-fakt-nevim-jak-bychom-bez-pomoci-mesta-mohli-dal-fungovat-20200130.html
https://plus.rozhlas.cz/petr-holub-agentura-pro-sport-nebo-sportovni-funkcionare-7967153
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/narodni-sportovni-agentura-skrzte-financovani-sportu.html
https://www.forum24.cz/hydepark/narodni-sportovni-agentura-nsa-jako-urad-sportovnich-sibru/
https://neovlivni.cz/vedeni-hnilickovy-agentury-se-personalne-rozpada/

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner