Pomlčka spojovníkem

09.09.2019

Donesla se ke mne reakce mé maminky. Přečetla si můj nedělní raníček na FORUM24. Nebyla nadšená.Spíše naopak. Jsa patřičně vychován, pouštím v MHD starší spoluobčany sednout, dávám dámě přednost, přidržím ji dveře a kabát riskujíc trestní oznámení za harašení, přečetl jsem si její nesouhlas. Zamyslel jsem se nad otázkou, kde se ve mne bere tolika nenávisti. V americkém filmu následuje geniální replika.“To je dobrá otázka“. Jako slušně vychovaný syn bych odvětil delším souvětím.

Souvětí bych započal vzpomínkou. Dva nejvyšší představitelé státu, pro přehlednost jsem je nazval Pat&Mat, na potkání tvrdili, že jsou persony spojovací. Jejich inaugurační projev hemžil se slovy spojování, společně a všechna slova příbuzná. Dramatický oblouk, V roce 1991 jakási národovecká skupinka lingvistů na slovensku se mne pokoušela přesvědčit, že pomlčka v názvu společné republiky je spojovník. Oblouk zpět. Pat&Mat se mne také snaží přesvědčit, že svým každodenním jednáním se se mnou spojují. Prý pozitivně. Jářku nevím. Nějak nejsem sto pojmout pomlčku jako spojku. Stejnou logikou mohu tvrdit, že mé raníčky všechny spojují.

Nespojují. Ani to snad nelze. Na každičkou jednotlivost existuje nekonečná množina pohledů. Leč ani to by nebylo zahanbující. Lidstvo vždy provází dialog, trialog…tetralog. Ovšem jde li o nevyváženou soustavu monologů bžunda končí.

Končí snaha prolomit monolog dialogem. Dialog bývá ukřičen monologem. Soustava nesouvisejících hesel vydávajících se za argument. Nenávist jistě plodí nenávist. Ovšem nesouhlas s monologem nelze považovat za nenávist.

Nenávistí lze označit výkřiky Pata, všeci tuná kradnů. Kalousek. Šmarda. Imigrant. Emigrant. Nenávistí nelze označit otázky: kdo všichni ?Kalousek? Šmarda ? Živnostník byl nenávistně označen za zločince. Matovým synonymem pro zloduštví jsou Soros, Neziskovky. Nepřítelem jest člověk pochybující. Urážka je cílem sdělení. Nesouhlas se trestá. Vyvrženectvím.

Vyvržencem jedné části rodiny je ten, kdo je přívržencem otázek a dialogu. I mezi přáteli. Opravdu je pomlčka spojovníkem ?

MaxiKlára včera v OVM to vyjádřila pregnatně: Jsem tady proto, abych na pravou míru vyjevila pravdu. JÁ JSEM PRAVDA. Obnažila dřeň Pata&Mata.

Mat se nabourává i do jihoamerické telenovely. „Donazimy“ se rýsuje řešení. Spor mezi dialogisty vedenými městskou částí a Koněvem končí? Řešením by se mohla stát dcerka maršála s českou a maďarskou krví na rukou. Projevila zájem míti otce doma na dače a od krve oprostit. Moudrá myšlenka.

Myšlenka dovedená k dokonalosti. Dokonalost by se jevila dokonalejší, pokud by uctívači pochybného maršála v čele s duem P&M odjeli na daču mlátit hlavou o zem při pohledu na kus kovu do kterého byl odlit vrah českomaďarských nadějí.

S nadějí dopíjím kávu. Nezdá se výhledově býti hořká.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner