Potřeba doby

youtube

George Orwell: Farma zvířat. Předvoj pracujících zvířátek si užívá výdobytků revoluce. | FOTO: youtube

Má idyla je vylhaná jak Praha Karla Plicky, lže požehnání pohana, byť znělo katolicky, tma v ubikacích bojarů a mraky nad Žižkovem a gauner vzdychá po jaru a vraždí ducha slovem“, Karel Kryl

V rozhovoru pro ČT 24 použila kandidátka na ministryni spravedlnosti Marie Benešová zvláštní slovní spojení, o kterém jsem si po listopadu 1989 myslela, že už jej z úst českého politika nikdy neuslyším. Zaznělo v odpovědi na otázku, která měla poodhalit kroky, které provede jako ministryně ve vztahu ke státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Marie Benešová mimo jiné prohlásila: “ Budeme to (zákon o státním zastupitelství) muset trošku předělat, přizpůsobit potřebám doby…“

“ Přizpůsobit potřebám doby „…Proč jen mi to v uších zaznělo tak zlověstně. Tady ve středoevropském prostoru zažili lidé různé doby. Nastala doba, kdy přizpůsobit se potřebám doby znamenalo kolaborovat s nacisty, pak přišly dny a týdny, kdy potřebám doby vyhovovalo vyhánět Němce ze Sudet, po roce 1948 doba potřebovala zatočit s antikomunisty, s kulaky, s vojáky, kteří za války bojovali v anglických a amerických jednotkách.

Zkrátka doba má různé potřeby. Jednou potřebuje popravit Miladu Horákovou, jindy zavřít Václava Havla, jindy je třeba zpívat z plna hrdla: “ SA maschiert „. Dnes je zřejmě potřebou doby omezit funkční období nejvyššího státního zástupce. Přece, co je špatného na tom jít s dobou.

“ Potřeba doby “ je velice rafinovaný eufemismus. Jak se to celé změní, když místo této fráze dosadíme “ potřeba těch, co jsou právě u moci. “ Ono je totiž daleko přijatelnější, že ten či onen slouží potřebám doby, než připustit si, že jsem se třeba i já sám stal lokajem hájícím potřeby svého chlebodárce bez ohledu na své vlastní svědomí a přesvědčení .

Ale já bych v roce 2019 chtěla v České republice politiky, kteří se nebudou řídit potřebami doby, ale svým svědomím. Nechci již v České republice ty politiky, kteří svědomí nemají. Je potřeba se ozvat. Aby bylo patrné, že všichni Češi nejsou nemyslící stádo otrávené glukosinoláty, podobně jako srny na českých řepkových polích. Nastal čas říci dost. Slovy Karla Kryla : “ Nečiny značené vinou se dějinami vinou, co dělat, že máš, navzdory otcům a synům se odhodlat k činům, kde domov je náš.“

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner