Pozoruhodné defilé

Donesl se ke mne zvuk zvonů. Z naší vsi. Snad sousední. Taky mohly znít z nahony vzdálené vsi. Symbolicky uzavřely sváteční den. Nebyli bychom to my Češi, Moravané i Slezané a jeden Slovák by jsme nevytvořili sousled tragikomických počinů. Hosté mívají přednost, je to obecně vžitá představa.

Představil slovenský bača své bohabojné stádo. Přivedl je na porážku ke svatyni studenstva napříč věkem, Národní třídu. Stále nemohu se rozhodnou šlo-li o komedii, tragikomedii, tragédii či frašku, procedila skrz zubní protézu nestorka našich tetin. Zažila jsem ledasco vyhnání ze Sudet, vyhnání Němců ze Sudet, zalidnění Sudet komunisty a vyhnání sedláků do fabrik a uranových dolů, vyhnání komunistů ze Sudet, z neklidných Sudet přestěhování do klidné Hané a nynčko krabicovitě tvarované ministryně přes převod státních aktiv do majetku firmy co nikomu nepatří. Soudně uznaný klevetník, obmyšlený, statečně se krčil za maxiKlárou očekávaje krom benefitu plastovou láhev jako loni. Soused, známý kverulant, nehezky komentoval počínání Policie ČR, která ve spolupráci s ochrankou obmyšleného, vytlačila protestující. Nemyslím, že má pravdu. Při pohledu na rozměry našich ministryň, pouze dělali svou práci a utvořili koridor o velikosti jedné Mastné Alči, asimetrické (asi metr široké a asi metr vysoké) Rudé Máni a obzvláště maxiKláry, odbornici na čerpání dotací a ochranu zájmů beneficienta. Také ministr pro potírání podnikatelů působil neklidně. Naštěstí mu tiše zabroukal do ouška ministr pro rozvoj reprodukčních klinik ze stáje firmy bez dohledatelného vlastníka, tklivou píseň Roky mňa nahaňali, ešče ma nědostali.

Nedostal se v klidu uctít Národní mladý Véna. Rozohnil se nad ne příliš vlídným přijetím a na svých stránkách nelichotivě se vyjádřil vůči nic nechápajícím spoluobčanům lajícím mu za jeho názory. Pečlivě přelouskal jsem jeho lamentaci a napadlo mne, kde jest zakopán pudl. Véna opomenul vzíti si dres občana a nechápající demonstranti ho omylem považovali za politika. Politovánihodný omyl.

Omyl či snad jen nevhodné postavení rudých hvězd, přimělo nekonečně hloupou Kateřinu Konečnou k pokusu o zamyšlení nad odkazem 17.listopadu. Do jejího duševního rozpoležení v nestřežené chvíli vloudily se postavy rudých komisařů, studentů s nesprávnou orientací (snad myslela politickou) a ruku v ruce s exekuovanými a nezaměstnanými proletáři pojednání přivedla k zářným včerejškům.

Včerejší projev prvého mezi lháři byl jímavý. Slzy mne hrnuly se jako hrachy, pravila teta Smékalová, poslouchajíce dojemný příběh nešťastného komunisty, kterému jen souhra potměšilých náhod zamezila projevit se v celé nahotě demokratizátora. Tak toužil účastnit se listopadových událostí, ale povinnosti při vyplňování pravidelných hlášení soudruhu Šumanovi, vzalo mu vítr z demokratických plachet. Jen stréc Jencek cynicky poznamenal, že by teta při poslouchání podobných zhůvěřivostí neměla krájet cibuli.

Cibulák plný hořké kávy již svobodomyslně voní na stole.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner