Pravda na věčné časy a nikdy jinak

15.09.2019

Donesla se ke mne pravda. Nemyslím ten tištěný paskvil vycházející v Moskvě a svého komunistického času v Bratislavě. Myslím tím pravou, nefalšovanou, jedinou, nedělitelnou PRAVDU. Zprudka mne udeřila do pravého laloku. Chvíli jsem ji vstřebával, laškoval s ní, krystalické pravdy není nikdy dostatek. Ani v kapitalismu. Pak mne omotala a tklivě zapředla, jsem jediná, pravá, nefalšovaná, nedělitelná a musíš mne milovat. Slovíčko musíš mne drobátko znepokojilo a táži se proč. Odvětila, že o ní se nikdy nepochybuje. Získal jsem k pravdě ambivalentní vztah. Nevadí mi její vznešenost a křišťálovost. Vadí mi, kdo ji reprezentuje. Včera kupříkladu vzal ji v ústa, podotýkám nevymáchaná ani nesvěcenou vodou, moloděc. Ukrývá se za portfejí kultury. Ministerstva. Ruského. Vyjevil, že nebýt chlapíků v rudých dresech a přilbicí s rudou hvězdou, nemohl bych onu krystalickou pravdu pravdivě vstřebávat neb bych nebyl. Ona pravda je vysochána v synka předužívého asi z bronzu a stojí v matičce měst. V části matky. Onu krystaličnost podpořilii naši procentuálně i fyzicky vymírající komanči a obrátili se na vládu, aby zjednala v rámci jediné pravdy úřední akt.

Aktem zastavení, skončila do přezkumu vyšším levlem, i lapálie jejich rodného bratra estébáckého povyražení, usvědčeného klevetníka. Jeho křišťálovou pravdu pravdivě stvrdil jakýsi Mgr na dovolené. Moc si přeji míti více takových státních, námi placených reků. Tento neohrožený geroj přelouskal během dovolené více stran tištěného textu, než by stačil McIntosch střední generace. Gratuluji nám všem k takto získané pravdivé pravdě.

Pravda, jakási tetka s šátkem na hlavě, asi proti pravdě, jdoucí u nás na vsi po návsi utrousila, že pár desítek let žila v nevědomosti, mysle si, že pokud uvede do úředního lejstra nepravdu, o lži nehovořme, bude ze strany heroických státních zástupců neprodleně žalována pro podvodné jednání a následně uznána vinou. Soudně. Její vrstevnice, jiná teta, nesa dědkovi opodeldok neb vyčerpala státem hrazenou míru léčiv, ji oponovala. Vnučka studuje práva a u večeře jim prozradila, že si nemají plést právo se spravedlností. Dokonce nějaký pomýlený profesor práva jim nadnesl, že ten kdo má dostatečné prostředky, případně moc, či snad obé, může si koupit pravdu i spravedlnost. Ovšem právo nikdy.

Nikdy jsem se přehnaně nezabýval teorií pravd, nicméně mne zaujal starořecký souboj myslitelů. Aristoteles tvrdíce“„Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není.“ je v dokonalé neshodě s Charlesem Peircem, který hlásá, že pravda je to, na čem se shodne jistá skupina lidí. Souhlasím s Karlem, rozvinujíce jeho teorii o poznatek, že kdo má prachy má pravdu.

„Pravda po ránu se zjevuje nahá“ oproti tomu sděluje kolega básník. Máme přepravdováno. Obávám se doby, kdy si budeme pravdu vyměňovat mezi pravdou znepřátelenými skupinami v naší otčině.

Otec mého otce slyšel vyprávět svého bratra, jak bronzový rek, postávající u Interbrigadistů ( strašidelné slovo) dorazil se zpožděním do mír slavící Prahy a protože nebyl nikdo, kdo by se k tomu aktu osvobození přihlásil, vzal to skromně na sebe.

Sebe sama pravdivě usvědčuji z mnoha slov a kávy. Dokonale hořké.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner