Příběh novodobého protestsongu

Eric Drooker

Zaujal mě článek o vzniku písně Smutný pohled Karla Kryla, autora Michala Svatého.

(Info z Reportér Magazín 29. 9. 2020 V. Kučíková).

V článku je zmíněno, že autor, nyní ve svých 56 letech,  cítil  stvoření této písně  jako povinnost vůči generaci našich dětí. Hovoří o tom, že

„Mohli a měli jsme být pozornější k tomu, co se tu v devadesátkách odehrávalo…“

Dovolím si k  době těsně polistopadové a pár rokům následujícím vyslovit i svůj názor. Obecně známo jest, že každá revoluce následně požere svoje děti. Zatímco jsme byli „opilí“ opět  získanou svobodou, aniž bychom si uvědomivali  následky „té opice z radosti“, následovalo pomaloučku, polehoučku, rozčarování, že to vše začíná běžet jinak.  Rostlo to,  za  oponou všech od té doby svobodných (???) voleb,  jako houby po dešti. Ale  houby jedovaté! Proč? Protože to „podhoubí zla“ zůstalo. Mysleli jsme si a věřili jsme,  že jdeme – jsme vedeni všemi polistopadovými politiky už jen tou správnou cestou. Snad se jich pár, s dobrými úmysly hlavně pro lid, zprvu našlo, ale byli semleti většinou korýtkářů. Někteří se  té nějaké, i z jejich naivity  bohulibé činnosti, vzdali, nebo se z nich také stali korýtkáři.

Docela dobře to vyjádřil sám autor zmiňovaného protestsongu.

“ A stejně jako já jsem naplno a poctivě dělal svou práci, tak jsem to naivně očekával i od politiků. “

Klip -video (YouTube) se zmiňovanou písní  jsem několikrát shlédla, i pozorně poslouchala. Slušně popsáno,  jak to autor cítí a navíc hezky symbolicky zpracováno od černobíla do, snad světlých zítřků, barevna.

 

Jenže je otázkou až někdy nějaké světlé zítřky nějakým způsobem nastanou – kdo a jak, v čí prospěch se jich uchopí.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner