Příliš mnoho hrobníků.

Ten hrobeček se začal kopat už před několika lety. První vzal rýč do ruky ten nejsilnější kopáč, aby bylo jasné, že to myslí vážně. Že chce pohřbít nenáviděnou politickou stranu, kterou sám kdysi budoval,ale ta nenávist je staršího data. Určitě už z doby, kdy silný kopáč sám kopal pro tehdy jedinou správnou a všemocnou  – jinou – stranu.Pro tu, kde převlékání kabátů je naprosto legální způsob politiky.

Když už byl půdorys hrobu dostatečně vytvořen, přidali se další kopáči.Někteří, aniž by tušili pro koho kopou.Možná jim nejsilnější kopáč neřekl pravdu, možná jim něco zamlčel,jak byl celý život zvyklý.Kopali s ním,možná doufali, že podle starého přísloví nejsilnější kopáč…sám do ní spadne.Nespadl.A oni kopali hrobeček pro stranu, v níž zastávali posty nejvyšší. Sdružení kopáčů tedy přispívalo k hrobečku kdečím – někdo svým papalášstvím, někdo neschopností,někdo špatným hospodařením připravil nebohou stranu prakticky o všechny peníze,jiný politikařením…Vyskytl se i hrobař,který přispěl vítáním a oslavou fašistické ruské tlupy motorkářů.

Nejsilnější kopáč je ovšem lidumil. Přizval dalšího silného kamaráda,který všude prohlašoval, jak do politiky nechce – ale musí.(Mimochodem – asi v tomto nelhal.Opravdu musel – přinutil ho k tomu někdo,kdo na něj ještě pořád má hodně silnou „složku.“)Ten se postaral o to, aby do hrobečku nepochovali živý organizmus.Aby z chudáka politické strany byla skutečná politická mrtvola.Prostě humanista!Mezitím ovšem přibývalo i hrobařů – docela nedávno jeden z nich z neznámých důvodů v čele  parlamentní delegace(může mi někdo říct, kdo ho tam zval, či posílal?) zapózoval v KLDR za kulometem namířeným na americké imperialisty.Jaksi si chudák neuvědomil, že ti imperialisti jsou v současné době naši spojenci.

A tak to šlo jedno k druhému…

Přišli volby do EP a prozření. Už jste konečně pochopili pánové kopáči, pro koho je hrobeček určen? Že se nebudete divit? Nápis na náhrobním kameni je totiž už dávno vytesán a  hlásá:

Zde  leží ČSSD. Čest její památce. Může si za to sama.

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban