Proč není Czernin dobrý nápad

top09.cz

Tomáš Czernin | FOTO: top09.cz

Před několika měsíci oznámil místopředseda TOP 09 , senátor a zastupitel obce Dymokury ve Středočeském kraji Tomáš Czernin záměr kandidovat na post předsedy strany po současném předsedovi , europoslanci a zastupiteli Hl. m. Prahy Jiřím Pospíšilovi. Hned získal podporu „otců zakladatelů“ TOP 09, Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga.  Je to ale tak dobrý nápad, jak se může stát?

Tomáš Czernin je bezpochyby velká osobnost a má charisma. Zajímavý je už jenom jeho životní příběh – Czernin je příslušníkem vinořské větve rodu Czerninů (nebo také Černínů), je mimo politika lesník, zemědělec a majitel zámku Dymokury ve stejnojmenné obci na Nymbursku, kde dělá Czernin obecního zastupitele. Má blízko jak ke Kalouskovi (dokonce se mluví o tom, že Kalousek se skrz Czernina bude snažit stranu z pozadí řídit, ačkoliv Czernin několikrát popřel, že by byl Kalouskovou loutkou) tak ke Schwarzenbergovi, se kterým ho pojí mimo modrou krev i rodinná známost. Czernin je navíc členem TOP 09 už od roku 2009, kdy strana vznikla. Někomu se tedy může zdát jako naprosto ideální kandidát, který může „topku“ vrátit na výsluní. Opak je ale pravdou.

Ve skutečnosti by bylo zvolení Czernin do čela strany strategicky špatně a mohlo by to stranu stát i život. Czernin je konzervativivec. O návrhu na manželství pro homosexuální páry například pro Deník N prohlásil: „Když se na to podívám čistě z hlediska státu, úkolem manželství je produkovat daňové poplatníky. A to zatím nikdo jiný než muž a žena, co já vím, nedokázal. Nechme tu rodinu klasickou – máma, táta, děti.“ Tento příklon ke konzervativním hodnotám není sám o sobě nic převratného, ostatně podobně konzervativně se profilovali i oba zakladatelé a první předsedové strany, Kalousek i Schwarzenberg. Czernin by byl jistě ozdobou každé konzervativní strany, například lidovců. Ale bylo by dobré si nic nenamlouvat – TOP 09 už zbyli jenom liberální, pražští voliči, tah zvolit si do čela strany konzervativce je zcela mimo logiku. Současný předseda Pospíšil, ať mu můžeme mnohé vyčítat, má naprostou pravdu v tom, že z TOP 09 by se neměli stát druzí lidovci. V době kdy TOP 09 vznikala, se nějaký spor mezi liberálním (neboli pokrokovým) a konzervativním světonázorem prakticky neexistoval, hlavní boj se tehdy vedl na ose pravice – levice. Dnes je ale jiná doba a topka nepochopila, že svých ani ne 5 procent voličů má mezi městskými liberály, kteří zrovna výše zmíněné manželství pro homosexuály podporují.

Jistě, TOP 09 se potácí kolem pětiprocentní hranice, pomyšlení, že nové voliče získá mezi konzervativní částí obyvatelstva je úsměvná. Jednak většina konzervativních voličů je silně kritická k Evropské unii, zatímco TOP 09 je proevropská strana. Druhak se TOP 09 asi bude pod Czerninem snažit přebrat voliče lidovcům, to je ale hodně špatný nápad, protože voliči KDU-ČSL jsou známí svou věrností k této straně. Czernin navíc stále nepřednesl žádný plán, jak získat zpátky voliče, na otázku podobného typu neurčitě odpovídá, že je třeba více mluvit s lidmi na venkově. Představa, že se lidé na venkově, kteří topku s Kalouskemn vnímají jako ztělesnění všeho zla k topce zničehonic vrátí, když bude do jejího čela zvolen právě Kalouskův muž je ještě vtipnější. Topce by naopak pomohlo dát větší slovo liberální části strany, ztělesněné například první místopředsedkyní Pekarovou Adamovou, poslancem Ferim ale i současným předsedou Pospíšilem. Pak by mohla atakovat voliče Pirátů nebo STANu – ale nic si nenamlouvejme, konzervativní proevropský volič téměř neexistuje a o konzervativní voliče se nyní v Česku pokouší přetlak větších či menších stran, zatímco liberální strana u nás prakticky neexistuje – Piráti jsou liberální, ale spíše tak zvláštně, protože mnoho městských liberálů jistě nesouhlasí s přímou demokracií, jak ji navrhují Piráti, STAN jsou zas takoví trochu neideologičtí. Nově vzniklý Hlas Pavla Teličky má zase malý vliv, ale nelze předvídat, zda se nezvětší o strany zklamaných voličů TOP 09.

Závěrem – pokud TOP 09 nechce do politického hrobu je zvolení Czernina do čela strany zcela nelogické. Napětí ve strany sílí, je to poznat třeba na Pospíšilovi, který v pražské koalici dělá v posledních týdnech ramena na Piráty. Bude to nejspíš nejdůležitější sněm strany od jejího založení.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner