V úterý 21. května proběhla na Václavském náměstí další demonstrace proti ministryni Benešové, premiérovi Babišovi, presidentu Zemanovi a vlastně proti velké části naší politické scény. Demonstrace byla přenášena v přímém přenosu na stanici Seznam i na ČT24. Již během přenosu, ale hlavně po něm a i na jiných stanicích se k ní vyjadřovala řada politických komentátorů, a řekněme, že většina z nich velmi rozpačitě. Všem bylo jasné, že lidé, kteří  ze dvou třetin  zaplnili Václavské náměstí si nepřejí způsob vlády premiéra, presidentování prezidenta a změnu na postu ministra spravedlnosti dle potřeb vládnoucích politiků. Marně však hledali jasné sdělení ze strany manifestujících, co konkrétně požadují. A já se jím vůbec nedivím.

Pokusím se zde vysvětlit, kde hledat pravý důvod tohoto stavu, a hlavně tito demonstranti vědí co se jim nelíbí, ale nedovedou jasně formulovat, jaké změny by si přáli. Před časem jsem na těchto stránkách uveřejnil příspěvek, ze kterého vyjímám:

Před mnoha lety, na počátku své polistopadové politické kariéry, přednesl pan Zeman, tehdy poslanec Federálního shromáždění, doslova legendární projev. Připomeňme si zde alespoň tu část, která mnohé z nás tehdy tolik šokovala: „To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.

Už tehdy si asi inženýr Zeman uvědomil, že bude-li někdy potřebovat získat popularitu u více než poloviny obyvatelstva, stačí  jim ukázat, že je jedním z nich. Taková situace nastala v době, kdy  začala stoupat a on začal Začal tedy propagovat kouření a konzumaci alkoholu, ve svých projevech používal vulgarity a svým celkovým chováním připomínat hospodské manýry. A ono to skvěle zapracovalo, a více než polovina našeho národa si řekla tohle je „náš člověk“ a výsledkem je, že ho nyní máme na Hradě a ta polovina obyvatelstva, která ho zvolila dále   ho stále

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Petr Jirounek