Prospělo nám rozdělení Československa?

Eric Drooker

Letos rok oslavíme třicáté výročí sametové revoluce, kterou jsme se zbavili v tehdejším Československu komunistické knuty, sovětské kurately a získali jsme možnost nabýt svobodu a demokracii. Následně se náš stát mírumilovně, což je celosvětová výjimka, rozdělil na dvě samostatné země. Prospělo nám toto rozdělení?

Možná by se to dalo zjistit na rozdílnosti našeho přístupu k zahraničním partnerům. Nejčerstvější příklad nám dal slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který jednal se svým čínským protějškem zejména o zvýšení exportu slovenských výrobků do Číny, dále byl podepsán protokol o vývozu slovenského mléka a mléčných výrobků a bylo jednáno o možném vzájemném uznávání vysokoškolských diplomů a akademických titulů. To jsou záležitosti, které zajisté plně spadají do jeho kompetence.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová také včera přijala čínského ministra zahraničí Wang I. Při té příležitosti mu ovšem vyjádřila jako hlava státu, a to v plném souladu s postoji EU: „znepokojení a obavy ze zhoršující se situace v oblasti ochrany lidských práv v Číně a ze zadržování právníků a lidskoprávních aktivistů, jakož i z postavení etnických a náboženských skupin“, jak uvedla kancelář slovenské prezidentky. Ona sama zveřejnila na sociální síti, že mu sdělila svůj pohled na ochranu lidských práv jako na „nezbytný základ naší svobody“.

Jaká bude reakce Číny? Očekávám, že obdobná, jako když se roku 2016 setkal tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska s dalajlámou. Tohoto tibetského duchovního vůdce čínské vedení označuje za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Jak se tehdy vyjádřila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun Jing, Slovensku bylo pohrozeno přijetím odpovídající reakce, protože slovenský prezident ignoroval ostrý nesouhlas Pekingu a jednal v rozporu s politikou jedné Číny. Jednou Čínou je myšlený i Tibet, který čínská armáda roku 1950 násilně obsadila. Krátce shrnuto, někdo za Čínu vysloví ostré „Bububu!!!“ a následně se bude obchodovat dál. Slovensko bude vyvážet své výrobky do Číny – tento export stejně jako každý jiný vývoz je pozitivní pro Slovensko. Každopádně neočekávám flotilu letadlových džunek blížících se Dunajem k Bratislavě.

A jak probíhala tehdejší návštěva dalajlámy u nás? Soukromě (podle následného vyjádření naší vlády) se s ním setkal ministr kultury Daniel Herman, a na pozvání místopředsedkyně senátu paní Miluše Horské navštívil dalajláma horní komoru parlamentu České republiky. To se stalo ovšem den poté, co se nejvyšší ústavní činitelé Česka od dalajlámy s mimořádnou servilitou veřejně distancovali. Zřejmě čekali nějakou odměnu, kdo ví? Export do Číny nám nestoupl, naopak nám setrvale stoupá import z Číny. Nevím, jak tento fakt souvisí s propagovanou hospodářskou spoluprací. Slibované investice se totiž scvrkly na odkoupený fotbalový klub, pivovar a několik budov – ano, já vím, trošku to bagatelizuji. Koupili toho víc, tedy jen do doby, než se v čínských věznicích ztratil dosud nezvěstný čínský poradce našeho pana prezidenta. Možná tou odměnou jsou návštěvy pana Zemana v Číně, kde se učí stabilizovat naši společnost.

Tehdy jsem si sepsal na svůj blog, kdo je to Miloš Zeman. Prvotně je to oportunistický demagog, opakovaně soudně uznaný lhář a politický turista (KSČ, OF, OH, ČSSD, SPO), který je spolu s exprezidentem Klausem původcem mravního bahna v české politice. Ano, to nejhorší co se u nás mohlo stát se stalo díky jimi dohodnuté oposmlouvě. Opoziční smlouvou si tehdejší předsedové ODS a ČSSD Čechy rozdělili na sféry vlivu pro své věrné a pro své politické strany jako orientální pašalíky, díky čemuž se rozvinula mamutí korupce, které se dodnes nedokážeme zbavit.

Druhotně je Miloš Zeman bohužel stále český prezident, obklopující se obskurními existencemi typu poradce Martina Nejedlého, kancléře Vratislava Mynáře nebo tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka, jejichž společným znakem je zejména záliba v neuvěřitelných a prokazatelných lžích. Jejich „prezident“ je jim vzorem – on dle své libosti kohokoliv uráží a ve svých tirádách spřádá lži, nepravdy a polopravdy ve svůj prospěch.

Co je ale zdaleka nejhorší – je to náš ústavní činitel, který se chová vlastizrádně. Snaží se nás totiž zcela zřetelně stáhnout zpět do područí východních despocií Ruska a Číny, a naopak nás svými eskapádami znevěrohodňuje v očích našich spojenců v EU a NATO. Pamatuji se, jak naše země vypadala v době mého mládí a rozhodně nepřeji svým dětem a vnoučatům to někdy zažít na vlastní kůži.

Tak vám nevím, komu to rozdělení Československa prospělo. Pokud jde o prezidenty, souhlasil bych snad s opětovným spojením.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner