Psychopatie a odpovědnost.

Podle statistiky WHO je  psychopatie „mužská nemoc.“ Celosvětově připadá jeden  psychopat na 150 mužů.Jednoduchý výpočet nám ukáže, že za předpokladu, že ČR má 10 200 000 obyvatel a když počítáme,že mužů je ideální polovina, tedy mezi námi žije asi 34 000 psychopatů.Je tudíž jen otázkou času, kdy se jeden z nich stane předsedou vlády. To je docela velké množství lidí, kteří mohou nejen ve svém osobním životě napáchat hodně škody.

Chcete-li řidičský průkaz, musíte překonat několik dokonce státem uložených úskalí, splnit určité předpoklady. Prostě to není jen tak. A je to dobře, protože s řidičákem máte v rukou nejenom svůj vlastní život, ale i životy všech, které můžete eventuálně ohrozit zbraní, které se říká automobil.Rád bych věděl, jestli některý žadatel o řidičák byl odmítnut z důvodu,že je psychopat.Vím, ale určitě, že žádný politik – alespoň v ČR – není diskvalifikován z politického života, nota bene z poslanecké sněmovny ani ze senátu či z vlády – ze stejného důvodu. Psychopatie není nemoc.Je to psychický stav.Postižený tudíž  za všechny  své činy nese plnou odpovědnost.Zabije-li psychopatický řidič jiného účastníka silničního provozu, bude po právu potrestán.Kdo ale napraví chyby psychopatického politika? A ten může napáchat mnohem vážnější problémy s dosahem na celou společnost, dokonce s mezinárodním přesahem.A je tady zase otázka odpovědnosti,tentokrát psychopatického politika.V té se ale naše společnost jakoby nezná. Politik,jakkoli škodící společnosti, která ho de facto živí – jakoby žádnou odpovědnost nemá.A i kdyby společnost tisíckrát hlásala, že je odpovědný, nic nezmůže, jestliže  neodpovědné jednání svého člena – politika nedokáže potrestat.  Ano, politik je odvolatelný. Směšná námitka. Jakoby jste psychopata, který přejel chodce „odvolali“ z funkce řidiče.I toho nejméně přemýšlivého člověka by napadlo, že jestliže řidič zabije vlastní vinou člověka, vzít mu řidičák není zrovna odpovídající trest.

Naši zákonodárci – snad aby vzbudili dojem, jak strašně jsou vytíženi – nás zahrnují návrhy zákonů. U mnoha těchto návrhů i laik pozná, jak jsou zbytečné, někdy dokonce škodlivé. Jeden návrh  stále chybí – návrh zákona, který by  určil tvrdé postihy politiků, kteří zneužívají své funkce k osobnímu prospěchu,nebo kteří jsou dokonce ochotni propůjčit se zájmům jiných států. Nedávno z úst jednoho českého politika zazněla věta, že napravit škody způsobené dnešní vládou jedné  politické strany v soukromém vlastnictví, bude trvat nejméně 10 let.Co tedy ustanovit zákon, který přinutí výše uvedenou partaj, aby napravila chyby sama – a to tou pro ni nejbolestivější formou.Finančně.Bylo by kde brát!

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban