Relativita a státní úředníci

Učitelé v naši republice se mají.Dostali slib,že dostanou přidáno.Dokonce padly i nějaké více-méně závazné termíny a sumy.Jenomže jak už to bývá u relativně socialistických vlád, i to přidání bude tak trošku relativní.Ve skutečnosti k němu nedojde.

Učitelé zato dostali další příklad, jak vysvětlovat žákům pojem relativity.Pomůže příklad s názvem státní úředníci.

Vláda s neskrývaným nadšením sama nad sebou ,nejprve oznámila svůj záměr snížit počet státních úředníků.A prý na tom pracuje už od svého vzniku.Skutečnost je sice jiná, ale aby jste ji poznali, museli by jste téma dlouhodobě sledovat.Zjistili by jste, že jejich počet v porovnání s předchozí vládou vlastně stoupl.Takže relativita jako vyšitá – z pohledu občana, který vládě věří, dobrá zpráva.Z pohledu občana, který si to prověří – zpráva špatná.Anebo jiný příklad.I kdyby byl počet státních úředníků naprosto stejný, jako u vlády minulé,(dobrá zpráva),přesto je to špatná zpráva z pohledu státního rozpočtu.On si totiž stejný počet úředníků rozdělil v minulém roce mnohem více peněz na odměnách, než ve vládách předtím.Pro občana,plátce všech daní tedy zpráva špatná – hle, jak je vše relativní.

Namístě je tedy otázka,zda počet státních úředníků zvyšovat, či ne, když to vlastně finančně vyjde nastejno.

Je známé že více hlav víc ví. Až životními zkušenostmi se člověk naučí, že pořekadla jsou důležitá i tím, že nejen napovídají, ale i zatajují. Toto pořekadlo nám zatajuje, že více hlav dokáže vymyslet i  více pitomostí. Důkazů máme v našem zákonodárství dost a dost. Adekvátně – více hlav vymyslí více zákonů, do kterých je schopno zapracovat více pitomostí:navíc, více hlav dokáže vymyslet více důvodů, proč je ten konkrétní zákon potřebný, i kdyby měl být potřebný pouze pro pár lidí. Dále více hlav více myslí pouze na sebe, což je přirozená lidská vlastnost, ale v kombinaci s politikou a hlavně s mocí je to směs velice explozivní. Ovšem relativně – jinak pro občana, který na tom sudu sedí, jinak pro politika, který  na sudu sedí taky, ale má v rukách sirky.

A to nemluvím o faktu, že některé hlavy vymýšlejí pitomosti cíleně a záměrně.A zase ta zpropadená relativita – jestliže si blbost vymyslí Franta z naši hospody,může být nebezpečný pouze sobě, případně  štamgastům.Jestliže se stejně zachová někdo na Hradě…

Jak tedy vyřešit zapeklitou situaci s počtem státních úředníků? Možná by pomohlo:když už zvyšovat, tak si pořádně prověřit, komu to dáme. Jako když podnikatel vybírá zaměstnance.A dát si záležet zejména u nejvyššího managementu.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner