Snůška nesmyslů na iDnes.cz

repro: rferl.org

Vyvěšovat Putina je v pořádku. Musí to být ale správné zobrazení. | FOTO: repro: rferl.org

Na známém mediu iDnes.cz vyšel podivuhodně zmatený a lživý článek autora Pavla Švece. Je sice pravda, že pouze citoval, (alespoň to z článku vyplývá), patrně však zcela nedůvěryhodné informátory. Text je nadepsán Stát prodal dům, kam jezdíval Putin. Již toto tvrzení je lživé. Tím domem je míněn hotel Interpatria v Jevanech. Putin do těchto míst možná kdysi občas zajel, jenže to bylo v době, kdy hotel Interpatria ještě neexistoval. Vezmu to ale raději popořádku.

Ve dvacátých letech postavil můj dědeček Viktor Materna továrnu na barvy a laky, která skvěle prosperovala. A tak si koupil pozemek (společně s Juliusem Řivnáčem, jejich manželky byly sestry) a každý si tam podle plánů architekta Grégra postavili krásnou vilu. Viktor Materna v roce 1934 zemřel, ale do vily dále jezdila jeho žena, (tedy moje babička) akademická malířka Fína Maternová. Vila přežila válku, a až do roku 1948 jsme tam trávili většinu volného času a hlavně krásné dovolené. Pak byla vila pochopitelně zabavena. Začátkem šedesátých let jsme se s manželem do Jevan vypravili. Správce nám sdělil, že vila patří sovětskému velvyslanectví a že ožívá hlavně v létě, a to prý doslova kypí životem.

Do Jevan jsme se rozjeli znovu až 6.7.1990. V rohu pozemku byla hromada sutin a na jejich vrcholu ležela socha, od sochaře Nušla, která kdysi shlížela na terasu. Na místě bývalé vily byla rozestavěná stavba ubytovny budoucího hotelu Interpatria. Je třeba si uvědomit, že 6.7. je státní svátek, přesto dělníci (zemědělské stavby) na stavbě tvrdě pracovali. Jeden z nich na náš dotaz, co je nutí k takovému stachanovskému nadšení odpověděl“ „spěcháme, musí to být hotový co nejdřív. A platěj tak, že bych za ty peníze dřel i v noci.“ A tehdy jsme se začali zajímat, a zjistili jsme podivuhodné věci. V první řadě to, že v době naší návštěvy, byl Hotel Interpatria již téměř rok oficiálně zkolaudován (tedy již v době, kdy fyzicky ještě neexistoval).

Hotel Interpatria proto nikdy Putina nehostil. Ani jeho dcery, které tam podle článku koncem osmdesátých let na stráni sáňkovali, ani paní Putinová, na kterou místní prý vzpomínají jako na milou nenápadnou ženu. To jsou takové pitomosti, až je to k smíchu. Známe v Jevanech mnoho starousedlíků. Každý potvrdí, jak nenáviděli tu arogantní smečku sovětských rozvědčíků, kteří se rozvalovali a veselili, ne ale v hotelu Interpatria, ale v naší vile. Ano, je možné, že tam Putin možná někdy zavítal.

V současné době koupila hotel Interpatria i s ubytovnou společnost Rezidence Jevany s.r.o., IČ: 06663214, jejímž jednatelem je Mgr Kratěna, od kterého autor článku získal část informací. Mimo jiné si pokládá otázku, zda dnes opuštěnou budovu, kde podle jeho slov před třemi desetiletími žila Putinova rodina, srovnají se zemí buldozery. Prý si na ní netroufá odpovědět. Což je další úsměvná hloupost. Jak výše uvedeno, vila, kam v padesátých letech  (možná) jezdil Putin, byla srovnána se zemí už v roce 1990.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner