Theatrálno a literálno

04.09.2019

Donesla se ku mne pro procitnutí vlastní myšlénečka. Tiše, abych ji nazapudil, dal jsem vařit vodu do konvice. Nevím proč, na mysl mne vytanul divadelní bard Láďa Stroupežnický. Snad poslední doba a sled roztodivných událostí kolotajících nestřídmě tu vlevo, ondy vlevo, dolů a zejména dolů. ANO, mám to. NAŠI FURIANTI. Jeden padá toužíce překonat chlast a gravitaci, Druhý chtěje vybřednout z polízanic, zamotává se do lián lží, Třetí bezcharakterní moravský šógůn,v závěsu nesourodá skupinka komančů chránící oheň na vzplanutí poslední bitvy, asi s hstkou přeživších pohrobků z exekucí ozdobeného Liďáku.
Peloton průšvihů, průserů, naivit, hloupostí, servility, hamižnosti, bezpáteřnosti, záludnosti, proradnosti, úskoků, lří, superlží, maxinepravd, se prolíná, soupeří, spolupracuje, ničí, pletichaří, střídavě prohání se jevištěm. Občané v roli diváků se nestačí divit, jak hra nabývá tu na síle, tu na grotesknosti, onde na dramatičnosti, komedie se mění v tragedii, opona střídá oponu.Zahraniční diváci aplaudujíí: to jest teprve správné Havlovo absurdno.
Zvracím. Tiše.
Naši furianti ne. Ze sportu se snaží všechny nastavené laťky posunout na vyšší level. Chvíli zaskočení pozorností obecenstva, pak již bez zábran se snaží faulovat, maje na zřeteli, že sudí je cinknutý. Zespod a svrchu. Zespoda dvojkou, svrchu jedničkou.
Voda zařvala. V páře se zjevil Édy Alda a nesa si Kyvadlo , hledá Jámu. Já mu v duchu vysvětluji, že téma pojal povrchně, nezajímavě, Vše podstatné děje se ve zdánlivě protichůdných bodech kyvadla. U nás. Ne ve Španělech. Takový premiér, takřka očištěn od všech drzých podezření, vytrvale drží nejzašší bod výkyvu. Aby byla energie zdravě zachována, na straně druhé musí býti stejná míra průserů. A tam právě etablovalo se panoptikum podivných existencí, presidentem počínaje a pohrobky z Liďáku konče.
A zde je prosím místo pro dramaticky efektní nástup jámy na scénu.
Parafráze šlágvortu paní Rosůlkové. Káva končí, káva končí.
Hořká.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner