Dobrý den.

Tradice, tradice dodržujme a udržujme, zpívejme přátelé… .  Taková menší parafráze Vánoční písně.  Celý tento rok, který byl rokem výročí, se neustále ozývalo toto slovo. Ale jak s ním v dnešní době naložit. Nejdřív si musíme uvědomit, že každá tradice byla jednou nová. A teprve v průběhu času a opakováním se stala skutečnou tradicí.

Od počátku lidstva si lidé vytvářely na základě nějakých událostí oslavy těchto událostí. A tyto oslavy se staly tradicí. Pokud to byly jen oslavy, bylo to dobře. Protože lidé byli hrdí na tyto události. Problém nastal v okamžiku, kdy se u některých lidí tato hrdost změnila v pýchu. Tím pádem se zastavili ve vývoji. Trvají na dogmatickém dodržování odkazu té události a jsou pro to ochotni i měnit pravidla hry. Pravidla, která nás už neposouvají kupředu, ale zastaví nás. A jakmile se zastavíte, jste mrtví.   A to se děje po celém světě v průběhu existence lidstva.

A jaké je východisko?  Musí přijīt generační obměna. Protože mládí je cestou v před, stáří chce jen dožīt. Mladým tyto stará pravidla brání ve vývoji, brzdí je. Vždyť se na to podívejte: My starší jsme mohli komunikovat jen v omezeném prostoru. Ano, více jsme se znali. Jenže dnešní mládež možná nekomunikuje se svým okolím, ale v dnešním globálním světě komunikují celosvětově. Je jim jedno, zda je to běloch, černoch, křesťan, budhista, žid, rus, němec, američan, vietnamec.  Našli společné slovo: bratrství. A stará pravidla je brzdí. Ale oni je porušují a budou porušovat. Á budou vznikat nové události, nové oslavy a tím i nové tradice. Tradice, které nás povedou ke globální společnosti. Pokud totiž zústaneme rozděleni, tak se postřílíme. Všichni lidé pochází z jednoho a k jednomu se musíme vrátit. A tradice by se měly stát hrdou oslavou a ne pyšnou oslavou. Jak známo: pýcha předchází pád.

Děkuji a s pozdravem

Petr

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Petr Šimík