UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY – dopis zakladatelce této Unie JUDr. Zwyrtek Hamplové

Eric Drooker

JUDr. Jana Zwyrtek Hamplová
[email protected]

                       Varnsdorf 15. května 2019

Věc:

UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY: Chceme chránit obce a města před zásahy státu hlásá nová Unie. ČTK o tom dnes informovala Hamplová, podle které je USS nepolitický subjekt. Ta si klade nesnadný cíl – hájit ústavní práva obcí, měst, a to zejména vůči státu.

Dobrý den,

od podzimu roku 1968 pozorně sleduji správu věcí veřejných ve městě, kde bydlím. Pochopitelně v kontextu celostátních společenských a sociálních procesů, jež stojí na pozadí událostí ve městě. Je to již více než 50 let. V té době mi bylo 17 roků.

Vaše aktuální iniciativa se založením USS mě překvapila již úvodní deklaraci. Informuje o ní zpravodajský web Parlamentní listy 13. května 2019. Na jedné straně se zde prohlašuje, že „…USS je nepolitický subjekt.“ Současně se deklaruje, že (USS) „…bude hájit ústavní práva obcí, měst, a to zejména vůči státu. (…) Nazvala bych USS speciální jednotkou pro nejtěžší boje v první linii.“

To je, dle mého názoru, politický program velmi těžkého kalibru. Ve Vašem curriculu je výčet mnohaleté právnické praxe a též praxe v politických funkcích. Omyl v terminologiích bych tedy považoval ze velmi nepravěpodobný.

Dodal bych snad pouze tolik, že tam, kde představitelé samosprávy jednají v souladu s principem dobrých mravů a v souladu s institutem péče řádného hospodáře, víceméně dostačuje legislativně-právní prostředí ČR, potažmo EU, k tomu, aby byla zajištěna soudní ochrana jejich úkonů z titulu výkonu jejich veřejné funkce.

Mohli bychom se paradoxně dostat do situace, kdy USS bude chránit funkcionáře samospráv před zodpovědností vůči obyvatelům obcí a měst, které tito funkcionáři řídí. Podstata problému, dle mého názoru, stojí jinde. A sice v tom, že společensko-politické konvence neprošly nezbytnou renesancí morálních a etických postulátů. Ty byly hrubě rozvráceny dvěma totalitními režimy, jimiž byla deptána morálka ve státě Čechů a Moravanů. Setrvačnost totalitních zlozvyků máme dennodenně na talíři a týká se rovněž mnoha volených zástupců.

Až na nepočetné výjimky úřadující česko-moravská ekonomická elita mezi sebou prozatím nenašla výrazné osobnosti, jež by mohly posloužit jako celostátní příklady korektního podnikání, natožpak snad společenského altruismu. Její přesah do politiky je přitom neoddiskutovatelný. Jak na celostátní úrovni, tak na úrovni obcí a měst. Tato elita nemá v podstatě žádné ambice usilovat o to, aby se do věcí veřejných vnesl pořádek a transparentnost. Prosazování zákonnosti není zrovna jejím oblíbeným šálkem kávy.

Naději na změnu bych tedy viděl nikoliv v paušálním zpochybňování autority státu, které víceméně deklaruje USS, nýbrž v pravém opaku: Tedy v pěstování úcty k demokratickému státu a jeho institucím. To je nepochybně úkolem mnohem pracnějším, intelektuálně náročnějším a mediálně mnohem méně vděčným.

Ještě řadu roků bude i pro samosprávu na všech stupních platit staré dobré přísloví: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Pokud se toto zanedbá, budeme nadále svědky drancování veřejného měšce, na němž se etablují zájmy různých Bratrstev kočičí pracky a podobných struktur.

S pozdravem

Pavel Vodička

P. S.
Ke dni 14. červnu jsem od JUDr. Hamplové neobdržel odpověď.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner