Netřeba si dělat iluze, o čem je především ta místní „politika“.  Na prvním místě jde o byznys dodavatelských firem. O tom, jak se na radnici chystaly příslušné zakázky, vypovídá umístění Varnsdorfu v hodnocení zadavatelů veřejných zakázek „zIndex.cz“: 78. místo v celostátním hodnocení je očividný propadák. A to v hodnocení nejsou zahrnuty kontrakty na městské zakázky „malého rozsahu“, které mají pro stavební práce limit 6 milionů korun a pro služby limit 2 milionů Kč. Zde se zřetelně ukazuje, jak se během čtyř let realita činů vzdálila od slibů, které místní organizace ANO v rámci koaličního programového prohlášení publikovala v roce 2014. V prohlášení se říkalo: „Transparentní a nediskriminační výběrová řízení na veřejné zakázky jsou jednoznačnou prioritou.“

Podobně je tomu s umístěním Varnsdorfu v hodnocení kvality života, jež vypracovala za podpory auditorské společnosti Deloitte společnost „Obce v datech, s.r.o.“. Tady je Varnsdorf dokonce na 188 místě v České republice, z celkem 206 hodnocených měst a obcí.

Starosta města Ing. Horáček překvapivě ještě na konci funkčního období prohlašuje, že se stále nepovažuje za pravého politika (Zpravodaj Šluknovský výběžek, září 2018). Vysvětluje, že je manažerem rychlých rozhodnutí (v „civilu“ je ředitelem pobočky ČSOB). Nemá příliš pochopení pro některé členy zastupitelstva, kteří upřednostňují zodpovědnost svého rozhodování před jemu vlastní rychlostí. V tom bude asi celý kámen úrazu:  manažerský rychlostyl v rozhodování se v principu rozchází s demokracií veřejné správy města. Městské zastupitelstvo je v tomto kontextu pro starostu zřejmě poněkud nadbytečnou institucí.

Je snad určitá naděje, že s novými lidmi na radnici po volbách 2018 by se letité problémy mohly změnit k lepšímu. Aby veřejný prostor, určený ku prospěchu nejširší veřejnosti – parky, klidové zóny, záchrana historického objektu Kinokavárny, rekonstrukce dominantního Hrádku apod. – dostaly přednost například před předimenzovaným financováním sportovních areálů. Stávající plošná výměra sportovišť ve Varnsdorfu, vztažmo k počtu obyvatel, patří patrně k nejvyšším v celé ČR. Na ostatní investice pak pochopitelně v rozpočtu města s cca 15,5 tisíci obyvatel nezbývají peníze.

Sport a politika se ve varnsdorfském komunálu potkaly na hřišti už v roce 2014. Doslovně; a zřejmě nikoliv náhodou. Předvolební mítink tehdy v září hnutí ANO 2011 uspořádalo na městském stadionu v Kotlině, v průběhu fotbalového mistráku domácího klubu se Znojmem. Mezi fanoušky fotbalu to tenkrát sklidilo ohlas a příslib voličských hlasů. Z toho lze soudit, že sportovní lobby a politici hnutí ANO ve Varnsdorfu mají k sobě opravdu blízko. Ruku v ruce si městské dotace a investice do sportu prostě umí zařídit podle mustru nejvyššího šéfa ANO Andreje Babiše.

Je proto na čase, dát hlas někomu jinému. Aby se nejen v hodnocení transparentnosti zakázek mohl Varnsdorf posunout na pořadí, za které se nebude stydět. Představitelé hnutí ANO tady věrohodné záruky nedávají.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Pavel Vodička
Pavel Vodička