ANO 2019 *Radary *Jatka *Fotbal

Je přirozené, že podklady rozpočtu města se rodí v politických grémiích vítězných politických stran. Dominantní osobnosti těchto stran mají podstatný vliv, kolik peněz má být investováno a kam. Ve Varnsdorfu v roce 2018 zvítězilo hnutí ANO. Má většinu mandátů v městském zastupitelstvu, které 24. ledna na 3. zasedání projednávalo rozpočet na rok 2019.

Ďábel je skryt v radarech?
Rozpočet 443 693 500 korun je rekordní a nemá v historii města obdoby. Nikdo ty miliony neviděl, ale všichni se mají spoléhat, že tam někde jsou. I ve Varnsdorfu platí přísloví „ďábel je skryt v detailech“. Téměř čtvrtinu plánovaných výdajů chce radnice získat zinkasováním řidičů, kteří na úsecích měřených radary překročili povolenou rychlost: „Přijaté sankční platby – odd. správních činností – přestupky z dopravy (radar) 100 000 000.“ O celém projektu na pronájem radarů se na předchozím 2. zasedání zastupitelstva vedla bouřlivá debata. Zazněla řada názorů, že kontrakt v sobě skrývá porušení zákona a očekávané výnosy nemají reálnou oporu. Plánovaných 100 milionů se tak může smrsknout třeba na polovinu nebo i méně.

Vrchní ekonomka města zastupitele ujistila, že na rozpočtové výpadky má město finanční rezervy snad i desítek  milionů korun na účtech. Přestože rozpočet je schodkový o téměř 9 milionů a jenom z křišťálové koule se dá věštit předpokládaný příjem 100 milionů korun z pokut od řidičů.  Zastupitelka paní Lanková citovala ze dvou dokumentů, jimiž Ministerstvo vnitra ČR a Okresní státní zastupitelství v Děčíně zahájily procesní kroky vůči městu Varnsdorf ohledně zákonnosti nájemního kontraktu na silniční radary, z něhož má přijít do rozpočtu plánovaných 100 milionů. Starosta uvedl, že o těchto dokumentech nic neví.

Škoda, že není k dispozici záznam z workshopu o rozpočtu Varnsdorfu na rok 2019, který starosta města uspořádal před Vánocemi pro členy zastupitelstva. Řada měst už přistoupila k participativnímu rozpočtu, který umožňuje přímo zapojit veřejnost do formování rozpočtu. Ve Varnsdorfu stačí jen proškolit zastupitele. Názory občanů patrně radnice nepovažuje za důležité. Pokud s nimi nejdou osobně přímo do starostovy kanceláře, což pro řadu občanů může být neakceptovatelná forma „dialogu“. Autorům  polemických názorů totiž starosta před časem vyslovil doporučení na pranýř.

Transparentní výběrová řízení na dodavatele rozličných zakázek města jsou dávno zapomenutým slibem z roku 2014. Soukromý byznys se nadřazuje nad veřejný zájem.  Kauza „Radary“ ilustruje, že ve Varnsdorfu se zakázky přidělují na základě osobních konexí, jak zaznělo v pořadu Reportéři ČT dne 18. února 2019:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240007/0/64278-varnsdorf-doplaci-na-radary/

Na postoj varnsdorfské radnice reagovalo též 17 starostů ze Šluknovského výběžku. Upozornili na to, že racionální formou bezpečnostní prevence by měly být i varovné značky před radary. Varnsdorfská radnice umístění těchto značek odmítla. Proto se Sdružení pro rozvoj Šluknovska rozhodlo pořídit varovné značky z prostředků tohoto sdružení a podniklo v tomto směru příslušné administrativní kroky. Zdá se, že snaha vedení Varnsdorfu vydělávat na radarech za každou cenu může být nakonec kontraproduktivní a natropí městu víc škody, než užitku.

Důvěřuj, ale prověřuj…
Vstup města do dražby ruiny bývalých jatek na Plzeňské ulici byl do programu 3. zasedání doplněn starostou na poslední chvíli pod bodem 3.05, „…protože to na radnici nestačili dříve zpracovat…“. Věc ovšem předtím projednali v komisi majetku ‒ to tedy vypadá, že až tak na poslední chvíli podklady zastupitelstvo přeci jen dostat nemuselo. Bohužel se dražba jatek díky těmto peripetiím nedostala ani k veřejnosti přes menu programu 3. zasedání na webu města, v němž bývají přiloženy písemné podklady k jednotlivým projednávaným bodům.

Zastupitelka paní Lanková se starosty optala, kdo je vlastníkem dražených jatek. Ten odpověděl „…dneska majitel není, protože to má exekutor…“  Na webu města ovšem majitele dohledat lze, a to přímo na úřední desce. Jedná se o firmu v likvidaci Greenlinestav CZ s.r.o., jak uvádí dražební vyhláška, platná od 11. 01. do 20. 03. 2019.  Historka, kterou zastupitelům vylíčil majitel firmy TOS a člen zastupitelstva, že jeho firma jatka nejdříve opravovala, poté prodala, a pak zase chtěla koupit, ke srozumitelnosti celé věci nepřispěla.

Pokud město jatka vydraží, není zřejmé k čemu je využije. Podmínky pro získání státní dotace na regeneraci tento areál dle vyhlášených propozic MMR patrně nesplňuje. Varnsdorf je už „vyzdoben“ řadou zchátralých brownfieldů, potřebuje si pořídit tento další? Nebo se za celou transakcí s jatky skrývá nějaký předem dohodnutý byznysplán osob, které jen těžko zapřou své někdejší společné obchodní zájmy ve firmě TOS? Z veřejně dostupných zdrojů (obchodní rejstřík apod.) je zřejmé, že existují minulé osobní vazby mezi firmou TOS Varnsdorf a stávajícím vlastníkem dražených jatek, firmou v likvidaci Greenlinestav CZ s.r.o. ‒ zdroj: https://www.hlidacstatu.cz/Osoba/jaroslav-kaspar

Zelená je tráva
Funkcionář varnsdorfské fotbalové akciovky ve své prezentaci uvedl náklady klubu ve výši 18 milionů korun ročně. Zapomněl vyčíslit zdroje, ze kterých čerpá rozpočet firmy FK Varnsdorf a.s. Šéftrenér mládeže uvedl zajímavý pedagogický rozměr činnosti klubu, který chce „…vychovávat hlavně slušné lidi“. V českém fotbalovém prostředí, kterému dominují osobnosti typu Pelty, Berbra, Starky apod. by byly zajímavé detaily této občanské výchovy. Z jeho komentáře bylo zřejmé, že v Kotlině funguje expandující fotbalová farma s 20 zkušenými trenéry pro 180 dětí a juniorů, která ke svému dalšímu fungování bude potřebovat čím dál víc peněz.

V profesionálním fotbalu, jehož zázemí na městském stadionu v Kotlině dotuje město, se evidentně neotáčejí žádné drobné. V letech 2012 až 2016 činil zúčtovaný obrat klubu celkem 82,759 milionů korun. Nabízí se otázka, kolik veřejně prospěšných spolků, sociálních a zdravotních programů apod. by mohlo za podobné peníze ve městě fungovat, kdyby si to politicky uměli ošéfovat tak, jako vedení Fotbalového klubu? Financovat výdaje podobných profesionálních sportovních klubů a mládežnických farem bez nežádoucích dopadů do hospodaření možná mohou města jako Brno nebo Plzeň. Nikoliv Varnsdorf se svými 15 a půl tisíci obyvatel.

Fotbalistům zastupitelstvo odhlasovalo pro tento rok 3 miliony „na činnost“. Nelze přehlédnout i další investice ‒ fotbalový areál Kotlina se rozrůstá o třetí hřiště, s další tréninkovou plochou se počítá rovněž ve vedlejší ulici, nové parkoviště atd. Fotbalová Kotlina se nachází cca 300 metrů od náměstí Ed. Beneše. Bude-li její masívní rozvoj pokračovat, stane se možná již brzy novou „dominantou“ Varnsdorfu. Podobně jako nedaleký krytý zimní stadion, jehož výstavbu, údržbu a provoz rovněž financuje město ze svého rozpočtu. Pro úplnost třeba dodat, že na chod Fotbalového klubu má řadu roků manažerský vliv firma TOS Varnsdorf jako „hlavní partner“. Není divu, že od roku 2014 už několikrát zazněl názor, že město Varnsdorf je cosi jako pobočka firmy TOS. A že místní organizace hnutí ANO je převodovým kolečkem tohoto propojení, jehož konceptem je přímé i skryté financování soukromého Fotbalového klubu z rozpočtových prostředků města.

Videozáznam 3. zasedání Zastupitelstva Varnsdorfu:
https://www.varnsdorf.cz/cz/aktuality/informace-z-mesta/online-3-zasedani-zastupitelstva-mesta-varnsdorf.html

Radary ve Varnsdorfu jsou podle vnitra nezákonné:
https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/radary-ve-varnsdorfu-jsou-podle-vnitra-nezakonne-20190213.html

Dražební vyhláška FÚ Praha – jatka Varnsdorf:
http://urednideska.varnsdorf.org/manual/udeska/pdf_manual-5c384e291d2c6.pdf

Další zdroje:
https://www.varnsdorf.cz/cz/aktuality/informace-z-mesta/varnsdorf-bude-roce-2019-hospodarit-temer-444-miliony.html

http://www.oivarnsdorf2000.cz/

 

 

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Pavel Vodička
Pavel Vodička