Varnsdorf: Strojírenská firma spojuje vzdělání se sportovním byznysem

Vážení,

nic proti lásce k fotbalu (hokeji atd. …). Vždycky je to o tom, kdo si užíval a kdo nakonec zaplatí účty.

„Ve Varnsdorfu spojují fotbal se vzděláním“ (Hlas severu č. 7/2019, strana 11). Profesionální fotbalisté budou po ukončení své kariéry soustružníky, frézaři, programátory či strojními konstruktéry, jimž láska k řemeslu učaruje na celý život? Tomu snad neuvěří ani ministerstvo školství… Lépe by pro inovativní přístup firmy TOS Varnsdorf ke vzdělávání sedělo konstatování, že rozšířila svůj sortiment o výrobu profesionálních fotbalistů.
https://decinsky.denik.cz/fotbal-druha-liga/jsou-to-prvni-plody-nasi-lepsi-prace-s-mladezi-rika-hradisky-20190205.html

Byznys jako byznys. S fakty se dá v zájmu obchodu pracovat libovolným způsobem. Ať je to fotbal nebo nezákonné varnsdorfské radary. O obou tématech se veřejnost může víc dozvědět v celostátních médiích i ve zpravodaji radnice „Hlas severu“. Když městské zastupitelstvo 28. března letošního roku hlasovalo o zrušení nezákonné smlouvy na pronájem radarů, 5 zastupitelů hlasovalo proti zrušení. Byli mezi nimi továrník Ing. Rýdl i ředitel jeho podnikové fotbalové střední školy Ing. Hricz. Nabízí se otázka, zda příjmy z radarů nemají být jedním z pilířů vysněné cesty klubu do první ligy?

Na podstatnou roli majitele firmy TOS pro dění na varnsdorfské radnici lze usuzovat z toho, že jej městská rada 11. dubna 2019 jmenovala za „…člena pracovní skupiny k problematice řešení smluvního vztahu s poskytovatelem měřícího zařízení…“ (pronájem silničních radarů). Při hlasování o návrhu na vypovězení smlouvy na pronájem radarů, k němuž došlo na 4. zasedání zastupitelstva dne 28. března t. r., hlasoval Ing. Rýdl proti vypovězení smlouvy. Lze se důvodně domnívat, že se to promítne rovněž v jeho významném vlivu na průběh a výsledek jednání pracovní skupiny pro revizi platebních podmínek za pronájem radarů.
Odkaz:
https://forum24.cz/hydepark/4-zasedani-zastupitelstva-varnsdorfu-jednalo-o-vypovezeni-smlouvy-na-pronajem-radaru/

Zřejmě jen náhodou se autor článku v Hlasu severu nezmiňuje o tom, že do firmy Fotbalový klub Varnsdorf a.s., jejímž generálním partnerem je firma TOS Varnsdorf, jdou miliony z rozpočtu města v dotacích, investicích do stadionu, provozních nákladech městského stadionu, který klub exkluzivně využívá a rovněž miliony z pronájmu reklamních ploch na městském stadionu. Ještě v roce 2017 byl, dle záznamů v obchodním rejstříku, majitel firmy TOS Ing. Jan Rýdl předsedou dozorčí rady FK a.s. Poté, na podzim 2018, vstoupil do místní politiky na kandidátce hnutí ANO, které nyní ovládá radnici. Historie angažmá Ing. Rýdla ve Fotbalovém klubu je ovšem staršího data.

Publikované ambice funkcionářů klubu, směřující k účasti v první lize, nejsou žádnou novinkou. Začátkem roku 2014 zveřejnil FK Varnsdorf a.s. svou vizi o prvoligovém stadionu za 121 milionů korun. Už tehdy se s financováním tohoto projektu obrátil na město.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/usti/sport/novy-prvoligovy-stadion-pro-fotbalisty-varnsdorfu.A140227_2039306_usti-zpravy_alh

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga/237426/varnsdorf-v-prvni-lize-stadion-za-rok-neprestavime-varuje-starosta.html?phase=1606&season=&action=phase

https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/varnsdorf-se-chysta-na-novou-sezonu-druhe-ligy.A150701_063233_fot_dsouteze_ot

http://www.decin.cz/2015/05/stadion-pro-ligu-je-bez-dotaci-z-rise-snu-rika-starosta-varnsdorfu/

https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/20070720kl_stadion_varnsdorf.html

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ano-bude-lip-i-ve-vansdorfu-navstivil-ho-andrej-babis/r~f9f8513a703311e68afb002590604f2e/

Například ve výroční zprávě klubu z roku 2016 je možno mezi řádky přečíst, že namísto cca 25,5 milionu na provoz by klub ke své spokojenosti potřeboval jednou tolik, což je 50 milionů korun („…klub pracuje s rozpočtem ve výši 30 – 50% oproti ligovým klubům…“ – strana 9/2015 a strana 51 elaborátu z roku 2016). Také se lze dočíst o milionových příjmech klubu za pronájem reklamních ploch na městském fotbalovém stadionu – víc než 15 milionů korun (přesně 15 387 200.21,-Kč).

Čím do Fotbalového klubu přispívá strojírenská firma TOS Varnsdorf a.s. ? Nejviditelnější položkou je logo firmy na dresech fotbalistů. Dále to zřejmě bude obchodní know-how majitele firmy. Jako „předmět podnikání“ má totiž FK a.s. ve svém účetnictví uvedeno „sportovní činnost“. Sem nejspíš patří rovněž podstata výchovného trojúhelníku firemní střední školy „rodiče – škola – fotbal“, o němž se hovoří v článku „Ve Varnsdorfu spojují fotbal se vzděláním“. Fotbalová střední škola je pod kuratelou firmy TOS, stejně jako Fotbalový klub. Chybí jen vysvětlení, jak kvalifikovanou roli v organizování tohoto sportovního byznysu hrají rodiče žáků?

Černého Petra pro čtvrtého ve hře drží v tomto případě stále město Varnsdorf. V podstatě se naplnilo to, na co upozorňovala Občanská iniciativa už na podzim roku 2014.
Odkaz:
http://www.oivarnsdorf2000.cz/wp-content/uploads/2014/10/Varnsdorf-volby_2014_ver9.pdf

Varnsdorf 30. dubna 2019

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner