Vítejte v říši pohádek!

Zvykli jsme si, že každý počátek nového roku přináší něco nového. Ale začátek toho letošního mne přivedl k malému zamyšlení. Kdesi jsem si přečetla, že podle některých sociologů je demokracii v celosvětovém měřítku pěkných dvanáct let. Samozřejmě je to míněno s lehkou nadsázkou a jen pokud si vývoj demokracie dokážeme představit jako vývoj a individuální životní cestu člověka. Soudě podle novoročních projevů našich čelních politických představitelů, museli zejména ministři a členové ANO, tento výzkum přes Vánoce hromadně číst.

Jak jinak si vysvětlit, že jsme se za úsvitu nového roku probudili do říše pohádek. Začal to již svým novoročním projevem sám pan premiér. Jeho výlet do světa fantazie mne nevýslovně překvapil. Sdělil nám, že kdyby byl Harry Potter a měl kouzelnou hůlku, stali bychom se druhým Švýcarskem. Mne to tedy zklamalo. Domnívala jsem se, že za vlády ANO, již dávno druhým Švýcarskem jsme. A za druhé jsem si naivně myslela, že tak vynikající hospodář, jako je náš pan premiér, pro své ekonomické zázraky žádné kouzelné hůlky nepotřebuje. Ale zřejmě si jeho intelektuální guru a vrchní pohádkář Marek Prchal řekl, že je třeba zacílit na mladší ročníky, když je demokracii teprve dvanáct, a navíc když televize znovu zařadila celou sérii filmového příběhu populárního bradavického kouzelníka.

Další exkurzi do světa fantasy příběhů jsme absolvovali hned záhy. Paní ministryně Maláčová se totiž nechala slyšet, že e-Neschopenka bude miláčkem lékařů. Představila jsem si chudáka Gluma z Pána Prstenů, jak pronásleduje Frodo Pytlíka nesoucího na prsou na řetízku zavěšený flash disk ve tvaru prstenu s nahranou e-Neschopenkou. Glum temně procedí mezi zuby: „Můj milášek. “ Bohužel v té době jsem již měla za sebou pár dnů praktické zkušenosti s e-Neschopenkou, během nichž několikrát padl systém a z tiskárny se kouřilo, jak tiskla papírové II. díly zaručeně elektronické neschopenky. Tudíž jsem spíše chápala pohnutky Froda, který ji nesl zničit do Hory Osudu, než pohnutky Gluma, kterého přitahovala jako magnet.

I poslední výlet do české politiky má trochu pohádkový nádech a vrací nás zpět do kouzelnického světa Harryho Pottera. Zdá se, jako by většina členů ANO byla zasažena obávaným kouzlem Obliviate. Podle encyklopedie kouzel se toto kouzlo používá proti mudlům, kteří viděli něco magického. Zde se ale spíše zdá, že bylo omylem použito proti kouzelníkům  z naší nejsilnější vládní strany. Jak jinak si vysvětlit, že mnoho z nich bylo postiženo částečnou a někdy i globální amnézií. Domnívám se, že jinak než působením nějakého zlého kouzla nelze vysvětlit, že si pan premiér, který za totality často pobýval ve Švýcarsku nebo Maroku, nepamatuje, že byly výjezdní doložky. Nebo paní Válková, kandidátka na ombudsmanku, která zapomněla, že někdy viděla pana prokurátora Urválka. Je to klinický případ retrográdní amnézie, když uvážíme, že s ním v roce 1979 publikovala článek „Některé poznatky z výzkumu ochranného dohledu v souvislosti s prokurátorským dohledem“ a byli zároveň kolegy z Výzkumného ústavu kriminologického.  Nebo se soudružka Válková jen bojí vyslovit jméno Pána zla? Toho, jehož jméno se nesmí vyslovovat? Toho, jež se pod její práci jen podepsal?

Z výše uvedeného je zjevné, že od nového roku žijeme v říši čar a kouzel. Jistě nás čeká nejedno překvapení. Ale pokud bychom měli zůstat u příběhu Harryho Pottera, s napětím očekávám, koho ještě dožene jeho vlastní minulost. Jak známo, Harry Potter měl na čele jizvu ve tvaru blesku jako neblahou památku na své rané setkání s Lordem Voldemortem. Domnívám se, že marketingový team hnutí ANO by měl zvážit modifikaci tvaru této jizvy u některých svých členů. Navrhuji zcela skromně, že by se mělo jednat o jizvu ve tvaru srpu a kladiva. Samozřejmě nic autentického. Vystajlovanou Moničinou nejrudější rtěnkou!

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner