Hygienici všech krajů musí od pondělí používat chytrou karanténu

Pixabay

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Takzvaná chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů. Půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů, předávání informací mezi krajskými hygienickými stanicemi (KHS), odběrovými místy a laboratořemi prostřednictvím elektronických žádanek a o webové aplikace. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.

Podle dřívějších vyjádření představitelů resortu spuštění chytré karantény umožní uvolňování restrikcí omezujících život v Česku. „Celkově tento mechanismus pozitivně přispěje k urychlení činností zabezpečujících testování populace a rychlejší způsob vyhodnocování vzorků a identifikace infikovaných v rámci populace ČR,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo.

Cílem opatření je zajistit důkladné informace o oběhu vzorků. „V této souvislosti jsou rovněž sledovány kapacity a vytíženost jak odběrných míst, tak laboratoří v závislosti na možné eskalaci nemoci v okrese či kraji a identifikace rizikových lokalit,“ píše se v opatření.

Hygienici u všech osob, které byly s nakaženým v kontaktu, vytvoří na základě telefonátu elektronickou žádanku o provedení odběru. „Kontaktování osob s ohledem na mimořádná opatření bude probíhat i prostřednictvím studentů lékařských fakult, kteří posilují příslušné krajské hygienické stanice včetně Tracking Call Center (telefonních center pro sledování),“ uvádí dokument.

S žádankou pak bude pracovat dál odběrové místo či mobilní odběrový tým a laboratoř. Nově budou posílat na testy nejen lidi s příznaky nemoci COVID-19, ale i bez nich, pokud byli s někým nemocným v kontaktu. Budou mířit na dosavadní odběrová místa nebo za nimi přijede odběrový tým zdravotnické záchranné služby či armády.

Laboratoře pak nesmí nově přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin. „KHS a Centrální řídící tým COVID-19 může v případě naplnění kapacity laboratoří nařídit redistribuci odebraných vzorků ve spolupráci s krajskými vojenskými velitelstvími, hasičským záchranným sborem a dalšími složkami integrovaného záchranného systému,“ uvádí dokument. Podobně mají prostřednictvím webové aplikace o své kapacitě informovat řídící tým také odběrová místa.

Jako první začali odborníci zkoušet tzv. chytrou karanténu v Jihomoravském kraji, postupně se přidávají další regiony, minulý týden například další moravské regiony a Středočeský kraj.

Součástí systému chytré karantény mají být i takzvané paměťové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal. Další možností bude získání dat z aplikace eRouška, kterou si nainstalovalo přes 100 tisíc lidí. Ta funguje na principu bluetooth a pamatuje si ostatní telefony s aplikací, které byly v blízkosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner