Hymna, azbuka i sprostá hesla, to jsou antiočkovací demonstranti před sněmovnou

Lidé demonstrují 9. června 2021 na pražském Malostranském náměstí kvůli opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádaly hnutí Chcípl PES i Volný blok. (ČTK)

Lidé demonstrují 9. června 2021 na pražském Malostranském náměstí kvůli opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádaly hnutí Chcípl PES i Volný blok. | FOTO: ČTK

Na pražském Malostranském náměstí, před poslaneckou sněmovnou, je dnes od rána k vidění přehlídka bizarností všeho druhu. Trička popsaná azbukou, transparenty s hesly typu „Vakcíny zabíjejí“, plakáty olepená projíždějící kolona aut, ze kterých se ozývají přisprostlé výkřiky například o rouškách na „d*žkách“. Příznivci Volného bloku a všemožných obskurních antivakcinačních spolků, společků a iniciativ zde protestují proti přijetí tzv. covid pasů, které mají poslanci dnes projednávat.

Náměstím opakovaně zní česká hymna a do toho kdosi do reproduktorů jednoho z vozů v protestní koloně, ve které se veze i poslanec Foldyna, huláká na budovu sněmovny „Vy jste fakt zmr*i!“ Jaroslav Foldyna poté sděluje profláknuté proruské „televizi“ Raptor, že na tomto shromáždění je „nejlepší ta spontánnost, že se lidi zajímají o svůj život“. Streamující „reportér“ na to v davu vítá paní, o níž sděluje, že je bojovnice, která před několika lety pořádala „záslužnou akci“, pálení koránu ve Stromovce. Je tu i poslanec Volný, který si pak na hlasování půjde sednout do svého plexisklového akvária, co mu za peníze občanů postavili ve sněmovně, jelikož není schopen dodržovat základní pravidla.

Nechybí ani nápisy typu „Virus jsou média“. Zaznívají tu i známé teorie (podle přítomných skryté pravdy) o záměru vyvraždit vakcínou lidstvo nebo o čipech, kterými nás ovládne zločinný Bill Gates. Nově se též hlásá, že očkovaní vylučují jedovatou látku, která je pro neočkované smrtelně nebezpečná. V přítomnosti očkovaných se prý těm „zdravým“, jak antivaxeři sami sebe nazývají, dějí strašlivé věci, potraty počínaje a rozladěním všech čaker konče. Je tady zkrátka všechno. Rudá i hnědá nechutnost v jedné směsici, bojovníci proti islámu, proti očkování i médiím (samozřejmě zaprodaným, jak jinak) v jednom šiku.

()

Někteří účastníci možná buď dlouho spali, nebo jsou poněkud opoždění, jelikož se transparentem dožadují, aby děti mohly jít do škol. Z megafonu někdo huláká „Ser*me vám na vakcínu“, vedle něj jiní skandují, že chtějí svobodu. Shrnuto – očkování nechtějí, covid pasy nechtějí, testování nechtějí, ale svobodu cestovat a dělat hned teď všechno, jako kdyby žádný covid neexistoval, vyžadují a chtějí. Že to nedává moc logiku? Tak to je jim zjevně jedno.

Z pódia vyvolává Jana Volfová, bojovnice za Janu Bobošíkovou, za Koněva a proti islámu, že je učitelka. Načež oznámí, že všichni přítomní jsou odteď prý komparsem jejich údajně připravovaného filmu, takže opatření, jako jsou roušky a rozestupy, nemusejí dodržovat. Paní učitelka. Pak se rozohní ještě víc a křičí: „Stop apartheidu nás, kteří se odmítají očkovat, kteří nechtějí testovat děti!“ To je teď nově oblíbené slovo – apartheid. Taky genocida. Holocaust. Míněno očkování. Od pedagoga takové demagogie člověk obzvláště rád slyší. Přirovnávají se tu k lidem, kteří v listopadu 1989 svrhli komunistickou totalitu. Covid pas je prý nový pendrekový zákon.

Odpoledne má vystoupit mimo jiné i Ilona Csáková, jistě s objevným proslovem, jaký by ve výkladovém slovníku směle mohl být uveden pod heslem „nejbizarnější dezinformace“. Paní učitelka Volfová už také při svém moderování avizovala, že se demonstranti pokusí dostat do sněmovny. Máme se tedy ještě na co těšit. Cirkus jede.

Autorka je řadovou členkou TOP 09