Hypotetické duely v druhém kole prezidentských voleb ovládá Pavel. Babiše by porazil i Středula

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Nejlepší pozici v hypotetických scénářích druhého kola prezidentských voleb má podle průzkumu agentury STEM/MARK generál Petr Pavel následovaný Danuší Nerudovou. Bývalý premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) i exministryně financí Alena Schillerová prohrávají všechny duely. Svého favorita necelé tři měsíce před volbou prezidenta nemá mezi už ohlášenými nebo zatím jen zvažovanými kandidáty 44 procent voličů.

Bývalý premiér by v druhém kole prezidentských voleb podle průzkumu prohrál s Petrem Pavlem, Danuší Nerudovou i odborovým předákem Josefem Středulou. Duel s posledním jmenovaným by byl nejvyrovnanější. Babiš by v něm ale i tak prohrál o čtyři procenta.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová při rozhovoru v redakci deníku FORUM 24 (Štěpán Neubauer / se souhlasem)

Podle preferencí vede v prezidentských volbách generál Pavel s 23 procenty. Andrej Babiš má na druhém místě 17 procent a třetí Danuše Nerudová 14 procent. Fischer se Schillerovou jsou shodně na 8 procentech. Generál ve výslužbě přichází ve druhém kole v úvahu pro 58 procent respondentů. Nerudová se drží na 40 procentech a Babiš zaostává na 37.

„Je třeba přistupovat k dosavadním preferencím s rezervou. Mluvíme stále spíše o potenciálních uchazečích a relevantní potvrzené kandidáty budeme mít až v listopadu. Posléze bude možné přistoupit k ostrému měření preferencí prezidentských kandidátů. Našim hlavním cílem je sledovat dlouhodobý trend a vývoj v čase,“ interpretuje výsledky výzkumu Jan Burianec.

V případě, že by Andrej Babiš nekandidoval, čtvrtina jeho voličů by podle agentury podpořila exministryni financí Alenu Schillerovou. Celkem 16 procent by upřednostnilo jejího kolegu z hnutí ANO Karla Havlíčka. Generála Pavla by v případě, že Babiš nebude kandidovat, podpořilo 12 procent jeho voličů.

Volbu Andreje Babiše v průzkumu odmítá 62 procent respondentů. Fischer by nemohl počítat s 48 procenty a Schillerová nepřichází v úvahu pro 68 procent lidí. Hůře už je na tom pouze podnikatel Karel Janeček, kterého by určitě nevolilo 69 procent lidí, a Jaromír Soukup, jemuž by hlas nedalo 82 procent lidí.

Celkem 44 procent voličů mezi již ohlášenými nebo vážnými adepty stále nemá favorita. Podíl se ale podle agentury kontinuálně snižuje. Průzkum se uskutečnil od 27. září do 3. října a zapojilo se do něj 1003 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články