Hysterický premiér hledá dalšího ministra. Blatného je ale třeba ocenit, že se postavil Zemanovi

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš hledá již svého čtvrtého ministra zdravotnictví během pandemie covidu. První ministr Adam Vojtěch byl prý moc slušný a moc nerozuměl své práci. Ten druhý, Roman Prymula, jí sice rozuměl více, ale zase byl až moc neslušný. Třetí ministr Jan Blatný zjevně neoplývá výjimečnými manažerskými schopnostmi a o slušnosti šlo při jeho nástupu také pochybovat. Jeho problém se ale týká něčeho jiného – vakcíny Sputnik, což má zřetelně principiální rozměr.

Na Blatného útočí kvůli ruské vakcíně prezident Zeman a Babiš ho již veřejně hodil svým vytýkacím dopisem přes palubu. Jak se ovšem během koronakrize ukázalo, manažerské schopnosti nemá ani chaotický premiér. Babiš chce prostě přehazováním viny na Blatného pouze zakrýt vlastní selhání.

ČTK

Máme opravdu zoufalou vládu. Nikdo jí už neodpáře zodpovědnost za to, že je Česko ve statistikách zvládání epidemie nejhorší v Evropě a patří k nejhorším místům i v celosvětovém srovnání.

Těžko přitom říci, jakou míru zodpovědnosti nese právě ministr Blatný, který nastoupil až na konci října, kdy se Babišově vládě již epidemie vymkla z rukou. Vedle zmateného, hysterického a přitom panovačného premiéra by se mohl rozkrájet třeba i supermanažer, a stejně by dopadl nejspíš neslavně.

Blatný si tuto nedůstojnou roli vybral sám. Uvedl se také hned na začátku lhaním, že si nepamatuje, že by podepsal petici Milionu chvilek proti konfliktu zájmů trestně stíhaného premiéra a za jeho odstoupení. Ve skutečnosti to jen ukázalo, že dobře věděl, do jaké vlády právě leze. Proto by s ním člověk snad ani nemusel cítit příliš velký soucit.

Je tu ale jedna situace, v níž si Jan Blatný uznání zaslouží. Dokázal se postavit agresivnímu nátlaku prezidenta Miloše Zemana, který tvrdě požaduje nákup ruské vakcíny Sputnik V. Zeman Blatného arogantním způsobem ostouzí a tlačí na jeho odvolání. Blatný opakovaně a důrazně oponuje, že nikdy nehodlá českým občanům aplikovat vakcínu, která nemá schválení Evropskou lékovou agenturou.

ČTK

V senátu prohlásil, že může být sice odvolán, ale že nepřipustí vakcínu bez řádného expertního posouzení podle evropských pravidel. Tím se fakticky postavil nátlaku prezidenta, který vakcínu Sputnik V prosazuje nikoli jako záchranu před epidemií, ale jako nástroj ruské propagandy.

Můžeme pochybovat nad ministrem zdravotnictví Janem Blatným z mnoha různých důvodů. Ale mělo by být zaznamenáno, že se postavil Zemanovi a odmítl ze sebe udělat poslušného osla. To je třeba ocenit.

Je třeba to ocenit, i když se přidal k Babišovi, proti jehož praktikám předtím podepsal petici a vzápětí to popíral. Je ale zřejmé, že za tento svůj hřích prochází nyní opravdovým peklem. A může si na vlastní kůži vyzkoušet, jaký ten Babiš opravdu je.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner