KOMENTÁŘ / Ačkoli ze všech průzkumů plyne, že zatím mají největší podporu v evropských volbách hnutí ANO a koalice SPOLU, dlouhodobě je velice viditelná i někdejší kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Ta je lídryní kandidátky Starostů a nezávislých. A z toho, jak se do ní soustavně navážejí zejména dámy z hnutí ANO (a přiznejme si, že hlavně ty dámy, které nejsou nejostřejšími tužkami v politickém penále), je evidentní, že z interních průzkumů holding vyhodnotil, že Nerudová je pro něj nebezpečná.
Důvodů, proč může Nerudová ANO hodně vadit, je hned několik. Uskupení Andreje Babiše se například v poslední době pokouší oslovovat mladé voliče, a to zejména pomocí hloupých videí na sociální síti TikTok, kde ze sebe přeslazeného diblíka dělá exministryně financí Alena Schillerová. Pravděpodobně to ale má svůj efekt. Nerudová už před prezidentskou volbou, ale i nyní, je kandidátkou, kterou si mladí voliči často vybírají, dokáže je efektivně oslovit. A to tedy taktice ANO poněkud nevyhovuje.
Pak je tu také celková vizibilita bývalé prezidentské kandidátky. Její sociální sítě mají velký dopad, má prostor v médiích, chodí do televize a umí se prezentovat jako někdo, kdo ví, o čem mluví. Dobrou zprávou také je, že na rozdíl od absolutně nekompetentní Kláry Dostálové, která je jedničkou na kandidátce ANO, umí anglicky, což je při kandidatuře na funkci v mezinárodní instituci více než vhodné. Spíše by to měla být samozřejmost a je děsivé zjistit, že ještě téměř pětatřicet let po revoluci tomu tak není.
Ženská karta
Hnutí ANO se musí proti Nerudové vymezovat i proto, že mnozí občané si stále ještě pamatují, jak jasně se vymezila proti Andreji Babišovi ve chvíli, kdy před druhým kolem prezidentské volby podpořila současnou hlavu státu Petra Pavla. „Pořád je tady velké zlo a to se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a dostalo v těchto volbách poměrně dost procent,“ řekla v lednu 2023 a je zjevné, že tato slova nebyla zapomenuta ani v Agrofertu.
Je dobré si všimnout, jakým způsobem sociální sítě hnutí ANO fungují. Někdo vypustí nějaké téma a spolustraníci pilně retweetují, sdílejí, lajkují a případně přidávají své vlastní, ne vždy úplně povedené připomínky. A když se někdo rozhodně zaútočit na Nerudovou, například Alena Schillerová, stane se zvláštní věc: Přidá se k ní ženská úderka z ANO – Taťána Malá, Jaroslava Pokorná Jermanová, případně ještě Jana Mračková Vildumetzová, prostě mozkový trust a dámská elita v jednom.
Divit se tomu, proč zrovna tyto političky se do Nerudové tak navážejí, není třeba. Logicky hůř vypadá, když se do nějaké ženy naváží muž. A jelikož ona sama je z hlediska vědomostí, inteligence i celkového působení o několik tříd nad všemi zmiňovanými dohromady, je logické, že to pro ANO představuje problém. Prostě by se hodilo proti Nerudové poštvat co nejvíc lidí, jako se to povedlo třeba u Markéty Pekarové Adamové.
A co Piráti a SPOLU?
Spory s Nerudovou mají samozřejmě i Piráti, kteří chtějí lovit v podobném voličském rybníčku jako STAN. O něco méně jich najdeme v koalici SPOLU, ovšem v případě tohoto uskupení se zejména mladou generaci oslovovat prostě nedaří a vzhledem k tomu, že na předních místech kandidátky jsou Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová z ODS, je tu celkový dojem daleko vyhraněnější, ačkoli se jedná celkem o tři kandidující strany.
O Danuši Nerudovou byl mezi stranami zájem, ona sama si vybrala Starosty a nezávislé, kteří jsou z logiky věci méně ideově ukotvení, umožní jí ale nejspíš to, aby skutečně vynikla ona sama i její politický talent. Doufejme ale, že tuto možnost nakonec přijme s pokorou a nebude se snažit o místo eurokomisařky, protože takové rozhodnutí by znamenalo pouze to, že vzhledem k portfoliu, jaké by získala, jen naváže na marnost jménem Věra Jourová.