I Čapek na chvíli naletěl na stalinskou tzv. demokratickou ústavu

Eric Drooker

Když teď veliký V. V. Putin vyhlašuje změny ústavy, které údajně přinesou více moci parlamentu a seberou ji prezidentovi, neměli bychom na takovou „demokratizaci“ naletět. Putin chce oslabit moc budoucího prezidenta, ne svoji. Svou si podrží jinak. Jenže lidé, kteří vidí svět spíše z té lepší stránky, na to mohou skočit, což se na chvilku stalo i Karlu Čapkovi.

Karel Čapek napsal v červenci 1936, když v SSSR zaváděli novou ústavu, které se později říkalo stalinská, dost podivnou věc. Čteme tam: „Sovětský svaz není jen nejsvobodnější zemí: je to země vytvářející nový typ demokracie, Sovětský svaz vyzdvihuje vysoko nad štít demokratické zásady, popírané v některých zemích. Hned teď, po uveřejnění návrhu nové ústavy SSSR, možno říci, že v dějinách Evropy začíná nová éra. Nová sovětská ústava znamená pokrok pro celý svět. Zejména hluboce na mne působí, že v návrhu nové sovětské ústavy nejsou dělány žádné rozdíly mezi různými národy. Nová sovětská ústava nejenom uskutečňuje nejlepší hesla Velké francouzské revoluce, ale rozvíjí je i dále, ovšem na jiné sociální základně. Tím se SSSR stává dědicem rozvíjení evropské kultury.“

Co se to Čapkovi stalo? Známe přece jeho pronikavé texty o komunismu, z jeho „Proč nejsem komunistou“ jsme tu nedávno citovali.

Kdykoli dojde k náznaku nějakého zmírnění v totalitním režimu, můžeme v tom vidět dvojí. Buď vůdci zjistili, že to přehánějí a je třeba aspoň trochu povolit, aby jejich panství nepřestalo úplně fungovat, nebo je to jen taková finta na dobromyslné prosťáčky. A jak jsme tu psali asi před třemi lety: „Slova Karla Čapka o stalinské ústavě jsou varováním pro každého, komu to myslí, a navíc to o sobě nejspíš i ví. Když mohli oklamat Karla Čapka, mohou oklamat i nás. K inteligenci patří i historická paměť a kumulované zkušenosti. V tom je vzdělání dobré. Znát historii a pravidla kritického myšlení (ani jedno nelze vypustit) by měl být základ, se kterým by bylo třeba opouštět už základní školu, abychom pak neviděli různé zmatené docenty a profesory, kteří hlásají názory, nad kterými by se pozastavila i „směroplatná Máňa“.

Čapek jednu chybu tisíckrát napravil jinde. Někdo ovšem žije v bludech pořád. Ne, jakákoli putinovská ústava tu nebude proto, aby přinesla lidem více svobody. Cílem bude přinést více moci Putinovi a jeho klice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články