I když koalice SPOLU řekne tisíckrát, že s Babišem nepůjde, je to stále málo

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS). (ČTK/Deml Ondřej)

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS). | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Je to takový tradiční rituál. Snad každý den někdo z koalice SPOLU odpovídá na otázku, zda přichází v úvahu povolební spolupráce s ANO, tedy s Andrejem Babišem. Je to otázka, na kterou kandidáti SPOLU odpovídají vůbec nejčastěji ze všech. A vždy zaznívá stejná odpověď. Ne, s Babišem ne. A protože ANO je Babiš a Babiš je ANO, znamená to, že s ANO ne. Oficiální stanovisko koalice SPOLU zní přesně takto: Povolební spolupráci s hnutím ANO vylučujeme.

A o co teď jde? O rozhovor místopředsedy ODS Alexandra Vondry pro Novinky.cz, kde se odehrály tyto dvě otázky a odpovědi:

Novinky: Mohl by odchod Andreje Babiše být podmínkou ODS pro vstup do vlády s hnutím ANO?
Vondra: Tohle je primárně o Andreji Babišovi. S ním určitě jít do vlády nemůžeme. To v žádném případě.

Novinky: A s hnutím ANO?
Vondra: To závisí na tom, jestli ho povede Andrej Babiš, nebo ne. Zkrátka s Babišem ne.

Tato nejasná pasáž způsobila na sociálních sítích mnoho názorových přestřelek, paniku a zmatek. Co tím Vondra myslel? Co to Vondra chystá? Proč to říká? Reagovali i někteří čelní představitelé SPOLU. Například Markéta Pekarová Adamová. Ujišťovali, že povolení spolupráce SPOLU a ANO nehrozí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Verze, že by právě Saša Vondra připouštěl vládní spolupráci s ANO, má několik zásadních trhlin. Vondrovi, stejně jako komukoliv jinému příčetnému v této zemi, je jistě jasné, že neexistuje ANO bez Babiše. Babiš je zkrátka vlastník té strany, která ani není žádnou stranou. ANO nebude po letošních volbách bez Andreje Babiše, ani kdyby Andrej Babiš oznámil, že se stahuje. Té ohromné investice se prostě nevzdá. Nehledě na to, že Babiše Zeman s velkou pravděpodobností pověří sestavením vlády na základě toho, že si pan prezident vytvoří vlastní pravidla, do kterých bude spadat jen Babiš.

Druhý bod, který úzce souvisí s tím prvním. Proč by zrovna disident, chartista, politický vězeň, spoluzakladatel Občanského fóra a blízký spolupracovník Václava Havla, který po celý život jasně dával najevo, co si myslí o bolševicích, měl ve svých 60 letech prosazovat vládu s estébákem a komunistickým papalášem, který jako bonus propojil svojí peněženku se státní pokladnou? To asi ne, že.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]