I konspirační teorie se může náhodou trefit, ale to neznamená, že není konspirační

Ilustrační foto (Pixabay/pixundfertig)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/pixundfertig

Při pátrání po původu pandemie koronaviru se začíná vážněji pracovat s verzí, že SARS-CoV-2 unikl z čínské laboratoře. Tato teorie byla ještě donedávna považována za nepravděpodobnou, podobně jako možnost, že virus vytvořil člověk. I kdyby se výhledově něco z toho potvrdilo, nic to nemění na tom, že bez důkazů šlo stále o nepodloženou fabulaci.

Čistě hypoteticky, představme si, že by zítra začala invaze Marťanů a ukázalo by se tedy, že existuje mimozemský život podobný tomu našemu. V tu chvíli by lidé dlouhodobě přesvědčení o existenci UFO jistě na sociální sítě radostně napsali, že oni to přece věděli, přestože jim ostatní říkali, že se pletou: „A kdo je konspirátor teď? Ha, měl jsem pravdu! Ufoni existují a já to věděl už z dokumentů o Oblasti 51.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Přesto by se pletli a ani skutečná invaze „zelených mužíků“ by jejich dřívějšímu přesvědčení nedávala za pravdu. Konspirace o mimozemšťanech jsou konspiracemi právě proto, že k nim chybí dostatek znalostí a vědecky podložených důkazů, aby kdokoli už teď mohl s jistotou říct, že „ufoni“ existují. Taková jistota by přišla až s onou invazí.

Podobné je to s umělým původem SARS-CoV-2 a jeho únikem z laboratoře. Pokud by se nakonec zjistilo, že se něco takového skutečně stalo, pak to neznamená, že měli automaticky pravdu všichni, kteří to tvrdí od začátku pandemie. Něco si myslet prostě neznamená vědět.

Nová zjištění, žádná jistota

Je pravda, že se teorie o laboratorním úniku viru dostala znovu do hry. Vyplývá to i z rozhodnutí prezidenta USA Joea Bidena, který nařídil zpravodajským službám, aby „zdvojnásobily“ úsilí v pátrání po původu koronaviru – včetně prověření teorie, že pochází z čínské laboratoře.

Zároveň americký deník Wall Street Journal zveřejnil zprávu tajných služeb, podle níž měli tři výzkumníci z wuchanské laboratoře, kde se zkoumají koronaviry, vyhledat lékařskou pomoc v nemocnici krátce před tím, než došlo k oficiálnímu vypuknutí pandemie.

To teorii, která byla dosud považována za konspiraci, dostalo do hledáčku pozornosti mainstreamových médií. Od té doby se množství článků, které berou v potaz laboratorní únik, začal rapidně zvyšovat. Znamená to tedy, že nikdy o konspiraci nešlo?

Ne. Znamená to především, že se proměnily okolnosti, za nichž se s touto teorií pracuje. Původně šlo o ryzí spekulace bez důkazů, které byly často spojovány s dalšími konspiračními teoriemi typu, že za pandemií stojí miliardář Bill Gates nebo že jde o biologickou zbraň na snížení populace. Počítalo se automaticky s nekalými úmysly, spiknutím a údajnou snahou to celé utajit.

Ilustrační foto. (Pixabay/JuliusH)

Po roce a půl trvání pandemie se ale informace o počátcích pandemie rozrostly o nová zjištění, která mohou, ale nemusí, únik z laboratoře naznačovat. Ani teď proto není na místě autoritativně tvrdit, že virus z laboratoře unikl nebo že je umělý.

Hodí se spíš kritické myšlení a zdravá dávka pochybnosti s vědomím toho, že ani jedna verze není definitivní. Navíc ani případné potvrzení úniku viru z laboratoře nepotvrzuje jeho genovou manipulaci.

Základní hypotéza: přírodní virus

Jedna věc je přátelská diskuze u piva, kdy se spekulace a nepodložené názory snadno vydávají za pravdu, jiné je to ve chvíli, kdy se taková tvrzení dostávají k široké veřejnosti prostřednictvím médií a sociálních sítí od odborných autorit. I v Česku se objevilo několik expertů, kteří za sebou v médiích zanechávali titulky s křiklavými výroky o tom, že je jasné, že je původ viru umělý. Jenže jasné to není.

Ani tehdy, ani teď taková tvrzení nejsou podložena žádnými relevantními důkazy. To samozřejmě neznamená, že se v průběhu času nemohou potvrdit, spíš než vědecký přístup to však připomíná věštění z křišťálové koule.

Abychom se vrátili k příkladu s mimozemským životem z úvodu: každý z nás může říct, zda takový život existuje, či neexistuje, a část z nás se pravděpodobně trefí.

Automatická počáteční jistota některých mediálně známých tváří, že je virus umělý nebo že unikl z laboratoře, aniž by pro to existovaly důkazy, je v rozporu s vědeckou zdrženlivostí a s respektem k faktům. Zopakujme, že to neznamená, že se i tato teorie nemá prověřit. Základní premisou by ale u koronaviru mělo být, že virus je přírodního původu. A je úkolem vědy jednoznačnými důkazy potvrdit případný opak.

Převzato z Hlidacipes.org

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]