I letošní podzimní vlna covidu půjde za Babišem

Ilustrační foto (Pixabay/vperemencom)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/vperemencom

Všechny epidemiologické ukazatele varují – ale pozornost veřejnosti je plně zaujata nechutnou šarádou kolem gangu zneužívajícího prezidenta Miloše Zemana, a covid je už okoukané téma. Přesto – anebo právě proto – lze očekávat, že během podzimu, už za čtyři či šest týdnů, bude vláda donucena sáhnout k masivním protiepidemickým opatřením a do nějaké míry omezit shromažďování občanů. Přestože k tomuto snad ne úplnému lockdownu dojde nyní, po volbách, nesmíme zapomínat na to, kdo za letošní vlnu nese zodpovědnost: Je to – přestože prohrál volby – Andrej Babiš, jehož vláda tak zhnojila prevenci a očkování, že může být letošní podzim opět tragický.

Podívejme se nejprve na tvrdá data kolem očkování a na kompetentní odhady, kolik procent očkovaných v populaci by mohlo zamezit šíření covidu či znovuvypuknutí pandemie. Jde o čísla z poloviny října 2021:

Koalice SPOLU ()

Plně očkovaní – 6 031 678. Podíl plně očkovaných – 56,4 procent. Potřebný podíl očkovaných v populaci k ochraně před původní variantou covid-19: 70 procent. Potřebný podíl očkovaných v populaci k ochraně před dnes dominující variantou delta se všemi jejími subvariantami: 90 procent.

Seznam Zprávy pak uvedl, že za pondělí 18. 10. v Česku přibylo přes 2,5 tisíce pozitivně testovaných, 81 hospitalizovaných a 8 lidí nákaze podlehlo. Co jsme nezvládli, že epidemie opět sílí?

Chyba první: Blbá opatření

Jarní lockdown z roku 2020 ukázal, že vhodná vládní opatření, byť jsou velmi omezující a vedou ke značným hospodářským škodám, spojená s občanským odhodláním minimalizovat riziko epidemie, přinesla až zázračně dobré výsledky. Jaro 2020 v České republice proběhlo na výbornou – a jen někteří pologramotní hlupáci vřeštěli, že jsou ta tvrdá omezující opatření zbytečná, protože vlastně žádná epidemie není. Hlas ulice, který tito chytrouškové představovali, je vždy hloupý a omezený. Kritici lockdownu nepochopili, že epidemie zde není právě DÍKY lockdownu, a že bez něj bychom měli stejně děsivá čísla ohledně covidu jako v Itálii.

Pak ale hlas ulice v uších populistického premiéra, kterému opravdu životy lidí na srdci neleží, přeřval hlasy rozumu a vědců. A stát začal sázet svá protiepidemická opatření podle toho, co si Babišovi spindoktoři vyčetli na fejzbůčku. Takže když lid nechtěl roušky, přestalo být nošení roušek povinné, i když před tím odborníci varovali. Stejně tak když se blížily volby, byla Babišovu kabinetu bližší košile levné popularity u lidu, který neomezovali žádnými přísnými opatřeními. No a vzdálenější kabát rozumného lockdownu se projevil vlnou podzimního umírání. Na ni navázalo – opět populistické – předvánoční rozvolnění, po kterém samozřejmě přišla další vlna umírání. Takže lidé – vcelku oprávněně – ztratili důvěru v jakákoliv vládní opatření, a masivně je přestali respektovat.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Korunu nedůvěře vládě pak nasadily soudy, které přezkoumaly řadu protiepidemických opatření a zjistily, že jsou Babišovými úředníky tak blbě napsané, že je soudy zrušily. Tím se jakékoliv úřední protiepidemické kroky zkompromitovaly na věky věků. Proto i v letošním podzimu lidé masivně nedodržují ani tak banální ohledy na své spoluobčany, že se v tramvajích a metru „na hulváta“ a zcela běžně jezdí bez roušky. Jakákoliv další protiepidemická opatření – včetně těch, která vyhlásí nová vláda – tak budou pro většinu národa apriorně nevěrohodná.

Chyba druhá: Špatná kampaň

Další chybou Babišovy vlády při zvládání epidemie byla zcela zásadně špatná kampaň propagující očkování – a to jak mezi seniory, tak mezi mladými. Je pravda, že na epidemii nemají v Agrofertu žádnou divizi, takže při vyhlašování protiepidemických opatření neměl Babiš kam sáhnout pro osvědčené kádrové rezervy. Na propagandu ale má pan premiér nejen Prchala a jeho team, ale celý Babišpress – stovky novinářů, a k nim nejméně desítky marketérů a pracovníků v reklamě. Bohužel je pro reklamní kampaň na očkování proti covid neuvolnil.

Ano, lze říct, že taková samozřejmost jako očkování v roce 2021 nepotřebuje reklamu. To je pravda jen teoreticky. I mě překvapilo, kolik předsudečných hlupáků, nevzdělanců a pověrčivých neurotiků v populaci i ve třetím tisíciletí je. V době, která nezná záškrt, dětskou obrnu či černé neštovice jen díky očkování. Babišovu vládu to rozhodně překvapit nemělo, vláda měla ihned po nástupu epidemie úkolovat sociology a na neveselý stav vědomostí o očkování reagovat masivní propagační kampaní. Babiš mohl na pár týdnů uvolnit Prchala a proočkovanost by se dnes blížila sto procentům. Neudělal to, reklamní kampaň na očkování byla spíše parodií než kampaní a výsledky tomu odpovídají.

Chyba třetí: Bezbrannost proti dezinformačním útokům

Tyto antivaxerské postoje zde – s použitím nejsprostších lží, manipulací a zkreslování dat – šířila zcela veřejně řada subjektů, dokonce na to vznikaly občanské iniciativy. Vláda však na tyto lži, které byly v době epidemie doslova toxické a ohrožovaly národní bezpečnost, nijak nereagovala. Šiřitelé nebezpečných lží nebyli umlčeni ani hnáni za své lži k zodpovědnosti. Vláda nereagovala ani přesto, že řada analýz ukázala na důležitý podíl ruské vlivové agentury na šíření antivakcinačních lží. A protože lež je vždy ukřičenější, dryáčničtější a líbivější než pravda, antivax propaganda ničivě ovlivnila statisíce jednodušších lidí. Výsledky tomu odpovídají. Proočkovanost Čechů má balkánský level.

Umírat budou i očkovaní!

Bylo by snadné říct, že letos na podzim už budou kremace jen těch, kteří se díky svým předsudkům a díky antivax propagandě nenechali očkovat. Že na covid budou umírat jen lidé, kteří si nákazu a smrt svými předsudky vykoledovali. Není to pravda. Už i reálná data ze zahraničí, třeba z Oregonu, a navíc všechny existující modely říkají: Až se masivně zvýší počet nemocných a infekčních neočkovanců, bude s růstem virové nálože v místech koncentrace lidí přibývat i průlomových infekcí. Vinou zblblých antivaxerů budou bohužel umírat i lidé, kteří očkování nezanedbali. Ale jsou třeba staří, případně nemocní, anebo už jim imunita daná očkováním zeslábla, aniž by stihli booster. Takže letošní vlna umírání na covid postihne i ty, kteří na ní vinu neponesou. Stejně ale onemocní, a někteří i zemřou.

Tato úmrtí už ale nebudou jen výsledkem epidemie. Budou už z velké části výsledkem všeobjímající neschopnosti Babišovy vlády, která nedokázala přesvědčit většinu o benefitech očkování a dokonce ani nedokázala zavřít prolhané huby antivaxerů, kteří od očkování odradili statisíce spoluobčanů. Očkovaní mrtví letošní podzimní vlny půjdou zcela jednoznačně za Babišem.

Čau, Andreji! Pozůstalí na tebe dlouho nezapomenou!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]