I nad masovým hrobem buďte neutrální, žádá poslankyně ANO Českou televizi

Margita Balaštíková (ČTK)

Margita Balaštíková | FOTO: ČTK

Veřejnoprávní média musí zachovat neutralitu i nad hromadným hrobem plným válečných obětí. Toto přesvědčení hlásala ve sněmovně poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková. Redaktoři podle ní nemají projevovat žádné názory či postoje, dokonce ani užívat výrazy jako demokratický nebo totalitní. Není to poprvé, kdy se někdo z hnutí ANO vyjádřil způsobem, který se nápadně podobá ruské propagandě.

Během projednávání vládní novely upravující volbu mediálních rad České televize a Českého rozhlasu, která v  úterý 1. listopadu prošla prvním čtením, vystoupila v poslanecké sněmovně také zákonodárkyně Balaštíková zvolená za hnutí ANO. Do obsáhlé debaty přispěla názorem prokazujícím přinejmenším otřesné neporozumění účelu a smyslu veřejnoprávních médií.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Nesmí být zřetelné, na jaké straně redaktor a hlasatel stojí, i kdyby stál na okraji masového hrobu. Nepřijatelná jsou přídavná jména a příslovce hodnotící cokoliv a kohokoliv, včetně slůvek demokratický nebo totalitní,“ prohlásila u řečnického pultíku.

Těžko se to dá pochopit jinak, než že z komentáře k reportáži zobrazující například hrůznou exhumaci pozůstatků stovek zabitých, umučených, spoutaných mužů, žen i dětí z hromadných hrobů na ukrajinském území nesmí být podle paní poslankyně znát, že to, na co se díváme, je zvěrstvo nepatřící do lidské společnosti.

„Na klasifikaci by měl redaktor zapomenout, zejména na nálepky o hybridních hrozbách, Putinových trollech či dezinformacích tam, kde nejde o informaci, ale o odlišnou interpretaci skutečnosti a názoru. Říkat dnes kategoricky, co je a co není pravda, může jen ten, kdo na tom bojišti stojí, což není ani jeden z novinářů,“ upřesnila zákonodárkyně. Paní poslankyně řekla přesně to, co opakují všechny prokremelské dezinformační weby.

Balaštíková se také domnívá, že „redaktor zprostředkovává názor hosta, nikoho nezajímá názor jeho nebo jedné paní, anebo kdo co povídal“. „Jednozdrojová informace je jednozdrojová, i když ji vypráví mluvčí napadené Ukrajiny. A válka znemožňuje podávání objektivních zpráv, pokud nestojíme na bojišti sami, ale vezeme se na něčím tanku,“ dala se slyšet.

„Něčím tankem“ zjevně myslí, byť v přeneseném smyslu, ukrajinskou stranu. Česká veřejnoprávní média by se tedy podle poslankyně z ANO nejspíš měla jakýmsi stát automatem monotónně deklamujícím zprávy bez možnosti dát najevo, že válečná zvěrstva jsou válečná zvěrstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články