Ukrajinský poloostrov Krym je „staré ruské území,“ nechal se slyšet bývalý německý kancléř Gerhard Schröder na předvolebním mítinku sociálních demokratů (SPD). Schröder je svou vstřícností k Vladimiru Putinovi známý už delší dobu.
Ruskou anexi ukrajinského poloostrova Schröder podle deníku Bild před přítomnou sešlostí podnikatelů dále hájil slovy: „Za dob Sovětského svazu bylo jedno, pod kým byl Krym vedený, teď už ale nikoli.“ Z právního hlediska by to šlo brát tak, že se „nejednalo o žádné odtržení, ale obyvatelstvem schválené, a tedy žádné násilné jednání,“ fabuloval tento lobbista Kremlu který dříve pracoval pro státní energetické koncerny Gazprom i Rosněft.
Rusko anektovalo Krym v březnu 2014 poté, kdy ruští vojáci podporovali ozbrojené proruské povstalce na Ukrajině. Anexi poloostrova předcházelo referendum. Ani hlasování, ani anexi území ale mezinárodní společenství neuznává a Západ namísto toho na Rusko uvalil sankce.
Schröder s Putinem se skamarádili už v době jeho působení na postu německého kancléře. Zároveň jej s Ruskem spojovaly a nadále úzce pojí různé obchodní vazby. Po odchodu z politiky v roce 2005 začal pracovat pro ruský státní plynárenský gigant Gazprom. V září 2017 jej dokonce jmenovali předsedou dozorčí rady ruského energetického koncernu Rosněft.
Schröder už v minulosti opakovaně kritizoval roli Západu v tzv. ukrajinské krizi a naopak bránil Putina před kritikou. Snad jen jednou drobně vybočil, když v roce 2014 označil počínání Ruska na Krymu za porušení mezinárodního práva. Dnes už by si na to zjevně ani nevzpomněl.
Schröder za svá poslední vyjádření ke konfliktu na Ukrajině čelí kritice. Poslanec Svobodných demokratů (FDP) Michael Link, který v minulosti vedl pozorovatelské mise OBSE, poznamenal, že Schröder svými vyjádřeními překročil všechny meze. „Jeho vyjádření o Krymu a východní Ukrajině jsou asi stejně věrohodná jako představa, že Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu byl demokratickou organizací, “ řekl s tím, že postřehy mezinárodních pozorovatelů ohledně ruských pořádků na Krymu vypovídají o pravém opaku. Schröder podle Linka zároveň přechází skutečnost, že dokonce i Putin ukrajinské hranice několikrát uznal a „zaručil“ se za ně.