I pro některé republikány jsou Trumpova obvinění z ukradení hlasů šokující

repro: CNN

Donald Trump pronáší svá obvinění z falšování voleb. | FOTO: repro: CNN

Americký prezident Donald Trump označil ve svém čtvrtečním projevu průběh hlasování v prezidentských volbách za „nezákonný“ a obvinil média z „vměšování do voleb“, a to bez důkazů. Jeho vystoupení odmítají i někteří republikáni.

Rick Santorum, bývalý republikánský senátor za Pensylvánii, označil čtvrteční Trumpovu tiskovou konferenci za „nebezpečnou“. Santorum v televizi CNN prohlásil, že je „zklamáním a šokem“ poslouchat Trumpovy poznámky.

archiv

„Doufám, že se republikáni v této chvíli postaví a řeknou, co je třeba říci o bezúhonnosti našich voleb,“ řekl.

Ne všichni republikáni se však obracejí proti Trumpovi. Senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny v pořadu Seana Hannityho na Fox News řekl, že nevěří počítání hlasů v Pensylvánii nebo Nevadě. „Musíme stát při prezidentu Trumpovi, protože on stál při nás,“ prohlásil.

Ve stejném pořadu texaský senátor Ted Cruz zopakoval Trumpova nepodložená obvinění z podvodu a tvrdil, že události posledních tří dnů byly ze strany demokratů „pobuřující a bezprávné“.

V klíčové Pensylvánii federální soudce mezitím odmítl žádost Trumpovy kampaně, aby bylo sčítání hlasů zastaveno.

Soudce Paul Diamond se rovněž zabýval stížnostmi Trumpovy kampaně, že jejich pozorovatelům nebyl umožněn rovný přístup na místa konání voleb. Řekl, že jak republikáni, tak demokraté mohou nyní vyslat 60 zástupců, aby sledovali počítání hlasů.

„Úplně nechápu, proč to nemohlo být odsouhlaseno bez zásahu soudu,“ dodal Diamond.

Státní úředníci uvedli, že republikánům nebylo bráněno v pozorování počítání, ale že jeden republikánský zástupce se odmítal držet pravidel společenského distancování souvisejících s epidemií koronaviru.

Demokratický guvernér Nevady Steve Sisolak kritizoval čtvrteční tvrzení prezidenta Trumpa, že mu byly volby ukradeny: „Komentáře prezidenta Trumpa k americkým občanům ohledně voleb byly zavádějící, nebezpečné a – což je nejvážnější – nepravdivé,“ uvedl guvernér v písemném prohlášení.

Joe Biden v sérii tweetů vyzval k tomu, aby byly započítány všechny hlasy – což je odmítnutí pokusů Donalda Trumpa zastavit soudní cestou sčítání hlasovacích lístků v klíčových státech. Jak se hlasy stále sčítají, Trumpův náskok před Bidenem se rychle zmenšuje v řadě klíčových států, včetně Pensylvánie a Georgie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner