I za zpackaný pokus o vraždu Navalného odměna: byteček v Moskvě

Důstojník FSB a člen elitního toxikologického týmu Konstantin Kudrjavcev. (repro: Startgames.org)

Důstojník FSB a člen elitního toxikologického týmu Konstantin Kudrjavcev. | FOTO: repro: Startgames.org

Důstojník FSB a člen elitního toxikologického týmu Konstantin Kudrjavcev, který se podílel na akci otrávení Alexeje Navalného, si koupil byt v moskevské oblasti Novokosino. Bylo to dva měsíce po účasti na pokusu o atentát. Hlásí to ruský opoziční Fond boje s korupcí (FBK). Zřejmě je to aspoň malá odměna za zpackanou akci.

O tom bytu se teď psalo v souvislosti s právničkou fondu Ljubov Sobolovou, která u bytu zazvonila, aby Kudrjavceva kontaktovala. Byt číslo 38, u kterého zvonila Lubov Sobolová, vlastní Kudrjavcevův syn, manželka a jeho tchyně. Avšak 28. října 2020 Kudrjavcev koupil vedlejší byt číslo 37.

FORUM 24 (archiv)

„Ano, není to vila v Dubaji nebo Miami, jak to mívají ruští poslanci, a dokonce ani byt na ‚zlaté míli‘ v centru Moskvy. Celkem 40 metrů čtverečních v Novokosinu. Ale i takový byt stojí asi 7,5 milionu rublů. A náš příslušník FSB Kudrjavcev si ho koupil bez hypotéky. Přinesl 7,5 milionu a nakoupil,“ píše Navalnyj. „Myslím, že stále vidíme vyplacení ‚kompenzace‘ za operaci. Za to selhání.“ Za úspěch by si člověk mohl pravděpodobně mohl koupit byt i  někde poblíž hlavních moskevských dopravních tepen.

Již dříve bylo oznámeno, že trestní řízení proti Sobolové bylo zahájeno na žádost Kudrjavcevovy tchyně Galiny Subbotinové. Byla to ona, kdo vyšel z bytu číslo 37, když Sobolová zazvonila na byt číslo 38.

Proti Sobolové bylo zahájeno trestní řízení pro porušení nedotknutelnosti domova s použitím nebo hrozbou násilí. Dnes ráno (25. prosince) přišli do jejího domu provést prohlídku. Ona sama byla převezena k výslechu.

Předtím již byla zadržena 21. prosince poblíž Kudrjavcevova domu. Policie ji vyslechla v rámci předběžného vyšetřování trestného činu porušení nedotknutelnosti domova.

Deník The Insider píše: „Připomeňme, že na začátku týdne bylo zveřejněno přiznání jednoho z travičů Navalného Konstantina Kudrjavceva, který mluvil s Alexejem Navalným a myslel si, že hovoří s asistentem jeho nadřízeného Patruševa. Vyprávěl o atentátu mnoho podrobností. Mimo jiné vysvětlil, že život Navalnému zachránila akce pilotů, kteří proti plánu přistáli, přivolali záchranku a aplikovali mu atropin. Také upřesnil, že jed byl umístěn do spodního prádla a že příslušníkovi FSB při odstraňování stop pomáhala policie.

Již dříve Vladimir Putin de facto potvrdil výsledky vyšetřování deníků The Insider a Bellingcat, když nepopřel, že příslušníci FSB označení médii se skutečně v Navalného blízkosti pohybovali.“

Deník Insider nakonec konstatuje: „Teď, když jsou vzhled a hlas Konstantina Kudrjavceva už všem známé, mají ruské úřady jediný způsob, jak vyvrátit naše informace – umožnit Kudrjavcevovi poskytnout veřejné interview, aby každý mohl porovnat jeho hlas s hlasem ze záznamu.“

(Zdroj: The Insider.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]