Ideolog Satanovskij vyzývá k popravám Američanů. Mají je prý pak pohřbít jako psy

Jevgenij Satanovskij (ru.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/A. Savin)

Jevgenij Satanovskij | FOTO: ru.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/A. Savin

Jeden z ideologů současného putinovského režimu, Jevgenij Satanovskij, žádá pro americké dobrovolníky zajaté na Ukrajině trest smrti. Jeho vyjadřování je naprosto pokleslé, ale to se dnes v Rusku smí. Vyjádřit se jednou větou proti válce nikoli.

Na svém účtu na Telegramu se Satanovskij skutečně rozhorlil: „Prohlášení, že Bílý dům je ‚šokován‘ možností odsoudit zajaté americké žoldáky na Ukrajině k smrti, zní více než podivně… Půlka světa doslova sní o tom, že chytí nějakého Američana za břicho a uvidí, jakou barvu mají jeho vnitřnosti. Co když jsou uvnitř samé hvězdy a pruhy?“

()

Z takového způsobu řeči je jasné, že Satanovskij není zřejmě úplně duševně v pořádku. Normální člověk se nekochá takovými fantaziemi.

Pak Satanovskij líčí, jak Američané bojovali proti Rusům v mnoha válkách, v občanské válce na severu, u Archangelska a na Dálném východě, v korejské válce, ve Vietnamu a prý také v Afghánistánu a že už si mohli zvyknout, že mohou špatně skončit. Je hezké, že vyjmenoval samá místa, kde Sověti či Rusové neměli co dělat, tak si nemají co stěžovat, že se jim někdo brání. I Rusko samotné si bolševici v roce 1917 a dalších letech uzurpovali násilím a terorizovali vlastní lidi. To je ale Satanovskému fuk. Myšlenkový guláš Putinovy říše smíchá dohromady cara a Stalina, bolševiky a bílé, všechno jedno.

Pak kromě deviantních fantazií následuje lhaní:

„Kromě toho ti Američané, kteří byli zajati živí, stejně jako předtím Angličané a Maročané – kdo to byl? Žoldáci. Obyčejní zahraniční žoldáci. Nic víc. A co je pro ně sakra Ženevská konvence?! Trest smrti je zjevně v pořádku, aby všichni bastardi z NATO a Bílého domu věděli, že se to stane každému, koho pošlou bojovat s námi nebo kdo je tak hloupý, že se do takové války zapojí. Není to dovolená! Našli si safari, kde střílejí na Rusy… A těla v žádném případě nevydávejte – prostě je pohřběte jako psy na nejbližším hřbitově a navždy na ně zapomeňte.“

Předně je třeba připomenout, že to nejsou žoldáci, ale dobrovolníci. Žoldáky jsou vojáci „Vagnerovy (někdy uváděno jako Wagnerovy) armády“, které ruský režim na Ukrajinu také vypustil. Zmiňovat Ženevskou konvenci je odvážné, protože Rusko zatím ani nepřiznalo, že vede válku. Pan Satanovskij skutečně blouzní. Rusko vraždí tisíce civilistů na území, které není jeho, a všichni se na to zřejmě mají dívat, jako by to bylo normální.

Pak ještě taková tečka na závěr. Náš myslitel píše: „Co se týče amerických, britských a dalších zahraničních žoldnéřů zajatých na bojišti, nechť poděkují, že budou žít v bezpečí a zdraví až do soudu, a pokud to bude nutné, budou dokonce ošetřeni, aby mohli jít za Pánem Bohem v dobrém stavu.“

Nejde o to, že se v Rusku najde jeden blázen, nebo i několik bláznů. Problém je v tom, že v té zemi vládnou. Že Satanovskij a další mohou veřejně hlásat nepříčetnosti a schvalovat zločiny a odpůrci invaze nesmí nic, jen mlčet.

Ta společnost je těžce nemocná, přímo smrtelně. Její nemoc ohrožuje okolí a nakonec i svět. Že zločineckou bandu z Moskvy řídí lidé, kteří třeba někdy zajdou na Labutí jezero, na věci nic nemění. Kníže Potěmkin ještě dokázal budovat kulisy tak, aby aspoň vypadaly jako domy. Ani tohle už jim nejde. Moc jim na tom zřejmě nezáleží. Jejich posledním argumentem už je jen síla a prohlášení, že se jim prostě chce dobývat. Pak si stěžují, že je nikdo nemá rád a nechce s nimi mít nic společného. To si ovšem stěžují právem, protože je to pravda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]