Ikona Star Wars podpoří Ukrajinu. Do prodeje půjde omezené množství podepsaných plakátů

Herec Mark Hamill (Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Herec Mark Hamill | FOTO: Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Podporu Ukrajině vyjádřilo již mnoho světových umělců. Nejnověji se do pomoci okupované zemi pustil herec Mark Hamill. Představitel legendárního Lukea Skywalkera z populární sci-fi ságy Star Wars hodlá získat finance, které poputují na Ukrajinu, způsobem, který potěší mnohé fandy Hvězdných válek.

„Rozhodli jsme se podepisovat plakáty Hvězdných válek, a to v omezeném množství,“ řekl herec v exkluzivním rozhovoru pro server Politico. Přitom již před šesti lety, kdy měl premiéru snímek Star Wars: Poslední z Jediů, který byl předposlední, v němž se Hamill představil ve své životní roli, odmítl podepisovat filmové předměty, které by měly jít do prodeje.

Představitel kladného hrdiny, který bojuje za svobodu proti zlému impériu, poukázal na to, že byl osloven Volodymyrem Zelenským s prosbou, aby se připojil k boji proti říši zla. Tou ukrajinský prezident pochopitelně myslel Rusko, které již téměř rok okupuje jeho zemi. „Světlo zvítězí nad temnotou. Věřím v to, věří v to náš lid,“ řekl Zelenskyj Hamillovi během loňského videohovoru.

Některé důležité podrobnosti projektu zatím zůstávají v utajení. Například není známo, kolik plakátů bude nakonec uvolněno do prodeje, je pouze zřejmé, že se bude jednat o omezené množství. Oznámeno nebylo ani to, jak si budou moci zájemci plakáty koupit. Přitom se počítá s tím, že akce začne už příští týden, aby se podařilo vybrat co nejvíce peněz do 24. února, tedy ročního výročí války na Ukrajině.

Bogaerts, Rob / Anefo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Mark Hamill v roce 1980, tři roky po premiéře prvních Hvězdných válek. FOTO: Bogaerts, Rob / Anefo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Peníze získané z prodeje plakátů půjdou na konto ukrajinské fundraisingové platformy United24. Na ní se Hamill stal ambasadorem projektu „Armáda dronů“. Jak se uvádí na webu platformy, od 24. února vypálila ruská armáda na Ukrajinu více než 4 500 raket. Dvacet procent z nich přišlo z moře. „Ukrajina neměla nic, čím by se jim mohla bránit, protože naše flotila přišla po okupaci Krymu v roce 2014 o 80 procent svých plavidel. Ale 29. října 2022 námořní drony zasáhly ruské lodě, tři z nich poškodily, včetně Admirála Makarova, vlajkové lodi ruské Černomořské flotily,“ píše se na oficiálních stránkách projektu, za jehož vznikem stojí sám Volodymyr Zelenskyj.

Vladimir Putin (ČTK)

„Výsledek této odvážné operace byl neuvěřitelný – Rusko ztratilo svou nespornou výhodu na vodě. Zabijáci ukrajinských civilistů, válečné lodě vyzbrojené raketami, se samy staly terčem. Dnes Ukrajina začíná sestavovat první námořní flotilu bezpilotních letounů na světě!“ oznamuje stránka. 

Právě na podporu dronů, které jsou i neodmyslitelnou součástí Star Wars ságy, budou putovat prostředky, které se vyberou například i prodejem vzácných plakátů. Zatím se podařilo shromáždit již čtvrt milionu eur. „Drony jsou v tomto konfliktu tak důležité. Jsou to oči na obloze. Chrání hranice, monitorují,“ řekl Hamill.

Jedenasedmdesátiletý herec není jediným ambasadorem projektu. Přidala se například i skupina Imagine Dragons či světově uznávaná herečka a zpěvačka Barbra Streisandová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články