Ilja Jašin: Putin je průměrný člověk věřící ve svou genialitu a ničící životy milionů lidí

(ČTK)

FOTO: ČTK

Ilja Valerjevič Jašin je ruský opoziční politik a momentálně politický vězeň Putinova režimu. Na sociální síti Telegram publikoval 27. února příspěvek, kde komentuje výročí jednoho roku od ruské invaze na Ukrajinu. Přinášíme celý text.

Válka s Ukrajinou trvá už rok a stále je těžké ji pochopit. Pro každého normálního člověka způsobuje to, co se děje, nesnesitelnou bolest. Je prostě nemožné přijmout, kolik lidí bylo zabito a zmrzačeno, kolik měst a vesnic bylo zničeno, kolik uprchlíků přišlo o své domovy.

Dnes chci vyjádřit soustrast ukrajinskému lidu. Odpusťte mi, přátelé. Není to můj prezident a není to moje válka. Ale stydím se a bolí mě, že se barbarská agrese na vašem území odehrává pod vlajkou mé země.

A občanům Ruska chci vzkázat, že válku, do které nás Putin zatáhl, nikdo nepotřebuje. Vůbec nikdo – to je její podstata. Nestala se v Rusku populární, protože agrese z principu nemůže být populární. Pro naše sousedy se ukázala jako katastrofa. Zasáhla světovou ekonomiku, zničila spoustu lidí, připravila všechny o pocit stability.

Proč tedy byla tato válka zahájena? Důvodem je to, že neomezená a nekontrolovaná moc způsobuje šílenství a zbavuje člověka smyslu pro realitu. Za 22 let v Kremlu se Putin stal obětí své vlastní propagandy a ve svém osobním okruhu nenechal nikoho, kdo by se mu odvážil říct nepříjemnou pravdu. Kolem něj zůstali jen kývající hlavy a poslušní lokajové, kteří říkají jen to, co chce slyšet. Vcelku průměrný člověk, který se shodou okolností ocitl na vrcholu moci a uvěřil ve vlastní genialitu a schopnost rozbít světový řád a přizpůsobit ho svým přáním. A nakonec zlomil životy milionů lidí.

Rusko je velká země s dlouhou historií. Z této nemoci se dostaneme: Putin odejde a Rusko zůstane. Ale musíme se navždy poučit: už žádní „velcí vůdci“, žádné kulty osobnosti, žádná „silná ruka“. Pouze demokratické instituce a zastupitelská moc. Bez ohledu na to, jak skvělý je prezident, dvě funkční období a sbohem.

Je třeba mít stále na paměti, jako přikázání, že moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. Korumpuje a zabíjí.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články