Incident ve sněmovně: Volný si k pultu přinesl transparent All Lives Matter, Kalousek mu ho třikrát odnesl

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek odhazuje ceduli s nápisem All Lives Matter. (ČTK)

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek odhazuje ceduli s nápisem All Lives Matter. | FOTO: ČTK

Ve sněmovně dnes bylo veselo. Nezařazený poslanec Lubomír Volný (dříve SPD) své vystoupení ilustroval velkým transparentem s nápisem All Lives Matter (Na všech životech záleží). Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mu ho na výraz nesouhlasu opakovaně odnesl a zahodil.

Volný četl návrh, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické. Před pult si při tom umístil nápis All Lives Matter. Miroslav Kalousek ceduli z jednacího sálu několikrát vynesl.

„Nikomu neupírám právo na jeho názor,“ řekl Kalousek. Své počínání odůvodnil tím, že vystupování by nemělo být doprovázeno plakáty. Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) ale není zakázáno podobné pomůcky používat. Poslance vyzval, aby se vzájemně respektovali, a jednání na několik minut přerušil.

Miloš Zeman výrok, že je heslo Black Lives Matter rasistické, pronesl při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti Spojených států v rezidenci amerického velvyslance. Prohlásil, že je na akci jako nezávislý občan i jako přítel USA. „A z obou těchto rolí říkám, že slogan Black Lives Matter je rasistický, protože záleží na všech životech,“ uvedl.

Aktivisté hnutí Black Lives Matter své heslo obhajují tím, že nikdo z jejich řad netvrdí, že by na černých životech záleželo více než na jiných nebo že by na bílých životech nezáleželo. Hnutí podle nich vzniklo v reakci na to, že se američtí černoši stávají častěji než jiná etnika oběťmi policejní brutality, což v nich vzbuzuje pocit, jako by na jejich životech nezáleželo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner