Lékaři v Indii se ohradili proti guru jógy Babovi Ramdevovi kvůli jeho kontroverzním výrokům proti moderní medicíně. Guru nedávno prohlásil, že desítky tisíc lidí zemřely na covid po užívání moderních léků, a vysmíval se pacientům, kteří se snažili získat kyslíkové lahve. Guru svůj výrok stáhl poté, co ho kritizoval ministr zdravotnictví.
Jak uvádí BBC.com, v pondělí se však guru znovu pustil do moderní medicíny za to, že nemá lék na některé nemoci. Moderní medicína, označovaná také jako alopatie, je páteří indického zdravotnického systému, ale obrovské oblibě se těší i alternativní způsoby léčby, jako je ájurvéda a homeopatie. Mnoho guruů, jako je Ramdev, zahájilo úspěšné podnikání na základě prodeje bylinných léků a produktů. Indie má také ministerstvo ájurvédy, jógy a naturopatie, unani, siddhy a homeopatie (Ayush), které podporuje tradiční systémy.
Indická lékařská asociace (IMA), organizace zastupující indické lékaře alopatie, gurua kritizovala za jeho „necitlivé“ výroky pronesené uprostřed pandemie.
Lékaři, s nimiž BBC hovořila, uvedli, že taková prohlášení od guru, který má miliony stoupenců, jsou „nezodpovědná a demoralizující“.
Video, na kterém se Baba Ramdev vysmívá pacientům, kteří se snaží sehnat kyslík, se začátkem tohoto měsíce stalo virálním.
„Bůh nám dal kyslík zdarma, proč ho nedýcháme? Jak může být nedostatek, když Bůh naplnil atmosféru kyslíkem? Blázni hledají kyslíkové lahve. Stačí dýchat volný kyslík. Proč si stěžujete na nedostatek kyslíku a na lůžek a krematorií?“ řekl.
Výrok vyvolal ostrou kritiku lékařů a rodin pacientů s covidem a ti pak požadovali omluvu.
O dva týdny později se objevilo další video, na kterém je slyšet, jak kritizuje lékaře a obviňuje je z úmrtí na covid.
Mnoho lékařů pak na twitteru dalo průchod hněvu a někteří dokonce požadovali jeho zatčení.
Tlak rostl, a tak indický ministr zdravotnictví Harš Vardhan, který je rovněž lékařem, vydal prohlášení, v němž gurua požádal o stažení výroků. „Alopatie a lékaři s ní spjatí dali nový život milionům lidí. Je velmi nešťastné, že říkáte, že lidé umírali na následky přijímání alopatických léků. Neměli bychom zapomínat, že tento boj lze vyhrát pouze společným úsilím. V této válce naši lékaři, zdravotní sestry a další zdravotničtí pracovníci riskují své životy, aby zachránili životy lidí. Jejich odhodlání sloužit lidstvu v této krizi je bezkonkurenční a příkladné.“
V neděli Baba Ramdev své kontroverzní prohlášení na twitteru odvolal. O den později však vydal dopis, v němž se IMA ptal, proč moderní medicína nemá lék na 25 nemocí včetně cukrovky a hypertenze.
To opět rozzuřilo lékaře. Významný pulmonolog doktor A. Fathahudeen, který léčil tisíce pacientů s covidem, řekl BBC, že taková prohlášení způsobují trvalé škody.
„Již více než rok jsou zdravotníci jako já v situaci podobné válce. Zachránili jsme desítky tisíc životů. Je opravdu nešťastné, urážlivé a zraňující číst taková prohlášení,“ řekl.
Doktor Fathahudeen dodal, že moderní medicína se v průběhu let vyvíjela díky neustálému výzkumu a studiím. „Řídíme se postupy založenými na důkazech. V každém okamžiku pracují tisíce výzkumníků, kteří se snaží přijít s léky. Podívejte se, jakého pokroku jsme dosáhli v léčbě rakoviny. Musíme se neustále vyvíjet a učit. Je těžké věřit jakémukoli odvětví medicíny, které nabízí absolutní vyléčení každé nemoci.“
Dodal také, že taková prohlášení vyvolávají v myslích lidí pochybnosti, když uprostřed zuřící pandemie potřebujeme mít důvěru v léky a vakcíny.
Proslavil se díky svým televizním lekcím jógy. Sledovaly ho miliony lidí a po celém světě ho chválily za propagaci jógy a zdravého životního stylu.
V roce 2006 pomohl zahájit prodej bylinných léků Patanjali Ayurveda a o několik let později se podnikání rozšířilo na prodej téměř všeho, od mouky, džínů, mýdel, olejů, sušenek a dokonce i kravské moči z obchodů i v těch nejodlehlejších koutech země. Svou popularitu úspěšně přetavil v budování obchodního impéria.
Rozmach jeho podnikání se také časově shodoval s nástupem hinduistické nacionalistické BJP k moci v roce 2014.
Prodej výrobku jako léku na covid však musel být zastaven poté, co vláda uvedla, že neexistují žádné údaje, které by prokazovaly, že jako léčba funguje. Přípravek Coronil však nezakázala a uvedla, že se může prodávat jako „posilovač imunity“.