Indický rolník uctíval Trumpa jako boha a měl jeho sochu

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

V Indii, kde mnoho lidí Donalda Trumpa obdivuje, ho dokonce jeden venkovský farmář uctíval jako boha a každé ráno se modlil k jeho soše v životní velikosti na svém dvorku. Jan Jandourek o tom píše ve své nové knize Něco je nad námi – a my jsme pořád dole, kterou nyní zakoupíte na e-shopu FORUM.

Jako i jinde ve světě, tak i v Indii nemají městští intelektuálové amerického prezidenta rádi a na indických sociálních médiích je terčem posměchu. Jinak má ale mezi Indy širokou podporu. Studie Pew Research Center zjistila, že 56 procent Indů soudí, že ohledně světových záležitostí dělá Trump dobré věci. 

Trumpova popularita v některých částech Indie je pozoruhodná, protože kult osobnosti, která působí jako „nevtíravě drzá“ a vede Spojené státy ke světlé nové budoucnosti, odpovídá tomu, jak se snaží působit i indický premiér Naréndra Módí.

Bussa Krišna, ovdovělý třicátník, který žil ve vesnici Konne v jižním státě Telangana se svým sedmiletým synem, byl Trumpovým vyznavačem asi čtyři roky. Vůdce jeho vesnice řekl, že mladého farmáře přitahovaly na Trumpovi „přímočaré způsoby a neomalený projev“.

OBJEDNÁVEJTE ZDE

Uctívat Trumpa začal poté, co se mu prezident zjevil ve snu a předpověděl, že indický národní kriketový tým druhý den v zápase porazí svého úhlavního rivala Pákistán. Indie skutečně zvítězila. 

Jeho oddanost se stupňovala, začal každý pátek držet půst a nechal si na dvorku postavit svatyni s Trumpovou sochou v životní velikosti. Každé ráno ji hodinu nebo dvě uctíval hinduistickými rituály, jako když se člověk modlí ke Krišnovi, Šivovi, Ganéšovi nebo jiným bohům hinduistického panteonu. Nejdřív si rodina myslela, že je psychicky narušený, ale nakonec si na to zvykli. 

Když nedávno Trump oznámil, že má pozitivní test na koronavirus, tak to pana Krišnu zdrtilo. Farmář zveřejnil na facebooku video, kde říká: „Jsem velmi smutný, že se můj bůh Trump nakazil koronavirem. Žádám všechny, aby se modlili za jeho rychlé uzdravení.“

Přestal také přijímat potravu, aby projevil solidaritu s utrpením svého idolu. Pak upadl do hluboké deprese, zamkl se ve svém pokoji, nechtěl jíst a v neděli zkolaboval. Jeho příbuzní ho odvezli do nemocnice, ale tam už byl po příjezdu prohlášen za mrtvého. Zemřel na zástavu srdce.

Jeden z jeho bratranců, Vivek Bukka, řekl, že Krišna byl fyzicky zdatný a neměl žádné zdravotní problémy ani srdeční choroby. Neexistuje prý žádný důkaz, který by spojoval smrt pana Krišny s jeho půstem.

Ve vesnici teď uvažují, jak dál naložit se svatyní, která je jistě ojedinělá a byla známa po celé Indii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články