Indie blokuje zahraniční financování činnosti řeholnic Matky Terezy

Sestry patřící k Misionářkám lásky v tradičním bílém oděvu sárí s modrým lemem. (commons.wikimedia.org/Fennec - Own work/Public Domain)

Sestry patřící k Misionářkám lásky v tradičním bílém oděvu sárí s modrým lemem. | FOTO: commons.wikimedia.org/Fennec - Own work/Public Domain

Indická vláda odmítla obnovit licenci pro zahraniční financování řeholní kongregace založené Matkou Terezou. Misionářky lásky mají tisíce sester, které dohlížejí na projekty, jako jsou domovy pro opuštěné děti, školy, kliniky a hospice.

Na Štědrý den indické ministerstvo vnitra oznámilo, že registraci neobnovilo kvůli „nepříznivým vstupům“.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

„Hinduističtí zastánci tvrdé linie dlouhodobě charitativní kongregaci obviňují, že využívá své programy k obracení lidí na křesťanství. Ta ale tato obvinění odmítá. V pondělním prohlášení Misionářky lásky uvedly, že jejich žádost o obnovení registrace byla zamítnuta a že nebude provozovat žádné finanční účty v zahraničí, ‚dokud nebude záležitost vyřešena‘,“ píše BBC.

Již dříve sklidila kritiku hlavní ministryně Západního Bengálska Mamata Banerjee. Ta na twitteru uvedla, že vláda zmrazila bankovní účty charity. Vláda i země však popřely, že by účty byly zmrazeny.

Charitativní kongregaci se sídlem v Kalkatě založila v roce 1950 Matka Tereza, římskokatolická řádová sestra, která se do Indie přestěhovala z rodné Makedonie. Je to jedna z nejznámějších katolických charitativních organizací na světě. Matka Tereza získala v roce 1979 za svou humanitární činnost Nobelovu cenu za mír a v roce 2016, 19 let po její smrti, ji papež František prohlásil za svatou.

BBC dále konstatuje, že „vláda premiéra Naréndry Módího se snaží omezit zahraniční financování charitativních a dalších nevládních organizací se sídlem v Indii. V loňském roce vedla omezení ke zmrazení bankovních účtů organizací Greenpeace a Amnesty International“.

V Indii také došlo k několika útokům na náboženské menšiny. Podle Evangelical Fellowship of India byly útoky časté v jižním státě Karnataka, kde bylo nahlášeno téměř 40 případů vyhrožování nebo násilí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]