Infarkt lze poznat dřív, než přijde. Stačí si všímat několika příznaků

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Uspěchaná doba je rizikem pro lidské zdraví. Trpí například naše srdce, které je zatěžováno více, než tomu bylo v minulosti. Ruku v ruce s tím jde i riziko infarktu. Podle odborníků je ovšem možné se před jeho útokem včas ochránit.

Jak upozorňuje deník The Mirror, přestože může včasné odhalení příznaků přicházejícího infarktu zachránit život, velké množství lidí vůbec nemá ponětí o jejich existenci. „Někdo si může myslet, že se jedná o nepodstatné signály, ale když při jejich výskytu zavoláme lékařskou pomoc, mnohokrát nám mohou zachránit život,“ říká profesor Stephen Powis. Většina lidí ví, že příznakem infarktu bývá bolest na hrudi. Existuje však spousta dalších, méně známých příznaků, na které je třeba si dát pozor.

(Týdeník FORUM)

Mezi ty nejčastější patří například bolest v jiných částech těla. Často se hovoří o tom, že se bolest šíří z hrudníku do paží (obvykle je postižena levá paže, ale to nemusí být pravidlem), čelisti, krku, zad a břicha. Postihnout nás může také ohromující pocit úzkosti (podobný záchvatu paniky) a silné pocení.

Kromě těchto nejobvyklejších příznaků se ovšem v odborné literatuře píše i o dalších. Patří mezi ně třeba pocit závratě nebo točení hlavy, dušnost, pocit nevolnosti nebo zvracení, kašel nebo sípání.

O svou zkušenost se s britským deníkem podělil televizní moderátor Pete Dale, který prodělal infarkt už ve 36 letech. „Ráno ten osudný den jsem šel po fotbale domů a myslel jsem si, že mám zažívací potíže. Prostě jsem se necítil úplně dobře a obě ruce mi začaly brnět,“ popisuje. „Podařilo se mi napsat mámě, která zavolala sanitku, a teprve když přijeli záchranáři, bylo jasné, že jde o infarkt,“ dodává s tím, že by si lidé měli uvědomit, že infarkt na sebe upozorňuje dopředu a je třeba si příznaků všímat.

Odborníci vysvětlují, že ačkoli se první příznaky mohou lišit, většina lidí pociťuje zmiňovaný silný tlak na hrudi. Časné příznaky infarktu přicházejí, když jsou lidé při vědomí a dýchají. Srdeční zástava však nastává v momentě, kdy srdce náhle přestane bít. Může k ní dojít rychle a postižený okamžitě ztratí vědomí. Osoby, u nichž dojde k zástavě srdce, obvykle zemřou během několika minut, pokud nejsou urychleně ošetřeny. Příčinou srdeční zástavy bývá často právě infarkt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články