Inflace by byla vyšší a delší. Stanjura řekl, co by se dělo, kdyby vládlo hnutí ANO

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) (ODS / se souhlasem)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) | FOTO: ODS / se souhlasem

Inflace by se mohla začít snižovat ve druhé polovině roku. Do přijatelných hodnot se pak dostane v příštím roce. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Zároveň kritizoval návrhy opozičního hnutí ANO. Podle něj by jimi navrhovaná opatření pro boj s inflací zvýšila schodek státního rozpočtu o 250 miliard korun.  

„Podle makroekonomických prognóz by se inflace mohla začít snižovat ve druhé polovině roku. K přijatelné inflaci bychom se měli vrátit ve druhé polovině příštího roku,“ předpověděl šéf státní kasy s tím, že hlavní úkol v boji s inflací má Česká národní banka.

(Týdeník FORUM)

Vláda podle něj může jen pomoci, nebo naopak situaci zhoršit. Stanjura prohlásil, že kabinet se zaměřil na pomoc nejslabším a hodlá v tom pokračovat. „Správná cesta je nemít tak vysoké rozpočtové schodky. To vše jen inflaci zvyšuje a prodlužuje stav, kdy je vysoká inflace,“ vysvětlil.

Stanjura zároveň zkritizoval svou předchůdkyni v čele ministerstva financí Alenu Schillerovou. Ta současné vládě vyčetla, že nevyužívá všechny nástroje, které by lidem skutečně pomohly. „Pomoc je malá a málo plošná,“ řekla Schillerová.

„Musíte si už konečně vybrat, jestli za to vláda může, nebo nemůže. Vy klidně říkáte, že vláda může i nemůže. Tohle nedává žádný smysl. Já tvrdím, že vláda může inflaci částečně ovlivnit. Nemůže to ovlivnit tak, jak to navrhujete vy. Vaše opatření by zvýšila schodek o 250 miliard korun,“ reagoval na slova své předchůdkyně Stanjura. „Kdyby vládla vaše vláda, inflace by byla vyšší a delší,“ dodal na adresu Schillerové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články