Inflace v Česku dosahuje nejvyšších hodnot za posledních 30 let. Rostou ceny energií a potravin

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,8 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oblasti bydlení, potravin a nealkoholických nápojů, informuje v tiskové zprávě Český statistický úřad. Meziročně vzrostly v dubnu spotřebitelské ceny o 14,2 procenta, což je o 1,5 procentního bodu více než v březnu.

„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému dubnu o 14,2 procent. Je to nejvíce za poslední tři desetiletí, kdy v prosinci 1993 meziroční růst cen dosáhl hodnoty 18,2 procenta. Výši dubnového meziročního indexu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

(Týdeník FORUM)

V oblasti bydlení rostou hlavně ceny elektřiny, zemního plynu, tepla, teplé vody, ale i výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu. Z potravin nejvíce zrychlilo zdražování mouky, mléka, cukru, vajíček i masa.

Inflace zatím nenašla svůj vrchol

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové předčil nárůst inflace i očekávání trhu. „Centrální banka byla s odhadem 13,8 procenta v dané situaci relativně přesná. Je téměř jisté, že v listopadu budou znovu valorizovány důchody,“ doplnila na twitteru.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler tvrdí, že nárůst cen je způsoben hlavně kvůli rostoucím cenám potravin a nákladů spojených s bydlení. Jedná se podle něj také o nejrychlejší meziroční růst za posledních 30 let.

„Míra inflace zatím nenašla svůj vrchol,“ napsal na twitter ekonom a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). „Neexistuje ‚bezbolestná‘ cesta, jak se takové inflace rychle zbavit. Je projevem nerovnováhy v ekonomice a důsledkem příliš expanzivní měnové a fiskální politiky v minulosti.“

Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že tak vysoká inflace je dílem centrálních bank. Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka za inflací stojí souhra velmi silného vnějšího nákladového šoku a domácích poptávkových tlaků. „K nim se navíc přidávají akcelerující inflační očekávání, která se stávají sebenaplňující hrozbou. Dramatický vzestup inflace vyžaduje odpovědnou reakci měnové politiky,“ doplnil na twitteru. Strategie centrální banky by podle něj měla být v této situaci konzistentní a jasně čitelná.

V Evropské unii se Česká republika drží se 14,2 procenty na třetím místě mezi státy s nejvyšším zvyšováním cen. Vyšší inflace je už pouze v Estonsku, kde dosahuje 19 procent, a v Litvě s 16,6 procenty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]