Inflace v eurozóně podle očekávání zpomalila na 1,4 procenta

Eric Drooker

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci podle očekávání zpomalilo na 1,4 procenta z listopadových 1,5 procenta. Vyplývá to z konečné zprávy, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Levněji se v 19 státech eurozóny dalo v prosinci pořídit oblečení a zelenina, za méně peněz se i telefonovalo.

Meziměsíčně se ceny v prosinci zvýšily o 0,4 procenta. Podražily hlavně pohonné hmoty a cigarety.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, činila 1,1 procenta. To je stejně jako v listopadu a v říjnu.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Ekonomika eurozóny roste nejrychleji za deset let a nezaměstnanost klesla na devítileté minimum. Ve výrazně rychlejším růstu cen se ale tyto hodnoty zatím neodrazily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]